تکلیف چینش هیئت مدیره جدید خانه تئاتر کاشان با برگزاری مجمع عمومی و انتخابات در حضور عضو برجسته هیئت مدیره و بازرس خانه تئاتر ایران و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان مشخص شد.

به گزارش کاشان آنلاین در این انتخابات که صبح جمعه در محل خانه تئاتر کاشان و با حضور بهزاد فراهانی و مهدی قلعه – عضو هیئت مدیره و بازرس خانه تئاتر ایران- و حدود بیش از 40 نفر از اعضای رسمی این تشکل صنفی هنری در کاشان برگزار شد از میان 10 کاندیدای عضویت در هیئت مدیره جدید، اکبر رضوانیان با 28 رأی حائز بیشترین رأی گردید و حمید سهراب زاده، علیرضا جمالی، مرتضی جهانی نژاد و سعید خسروی نیز به ترتیب با 23 ، 21 و 19 رأی که بطور مشترک به جهانی نژاد و خسروی رسید به عنوان 5 عضو هیئت مدیره جدید خانه تئاتر کاشان و زهره استادی و وحیدرضا صادقپور نیز با کسب مشترک 17 رأی به عنوان اعضای علی البدل این هیئت مدیره انتخاب و معرفی گردیدند. همچنین در بخش بازرس هیئت مدیره نیز از میان 3 کاندیدا محمد حمیدی شاد و علی شریعت زاده با کسب 22 و 7 رأی به عنوان بازرس اصلی و علی البدل انتخاب و معرفی شدند.

عضو هیئت مدیره خانه تئاتر ایران قبل از برگزاری این انتخابات در سخنانی کوتاه ضمن ابراز خرسندی از حضور در کاشان و میان اهالی تئاتر این شهر، از کاشان به عنوان یکی از پیشگامان راه اندازی خانه تئاتر در میان شهرستان ها و اهالی تئاتر این شهر که با این کار دوستی و مهر و عاطفه را نهادینه تر کردند تمجید و یادآور شد: تئاتر در کشور ما هواخواه چندانی ندارد و این در میان مسئولین ما و حتی از جانب رئیس دولت اصلاحات که خدمت زیادی به هنر کرد هم قابل لمس بوده و هست بناراین توقع داریم اگر مسئولین به تئاتر کمک نمی کنند حداقل چوب لای چرخ آن نگذارند.

بهزاد فراهانی با بیان اینکه بودجه سالانه تئاتر ایران از بودجه یک باشگاه درجه پائین ورزشی کشور هم کمتر است تصریح کرد: یک عده به عنوان فعال عرصه تئاتر در ایران به عنوان خانه این هنر دور هم جمع شده اند تا نگذراند چراغ تئاتر در کشور خاموش شود. وی ادامه داد: برخی ما را مطرب و دلقک می دانند اما این تراژدی اصلأ برای ما مهم نیست چرا که تئاتر چشم و گوش مردم است و ما مجبوریم بنا به بخشی از فلسفه ذاتی خودمان در تئاتر دولت ها را نقد کنیم و در این میان ممکن است نان ما هم بریده شود.

 

بازیگر و مدرس برجسته تئاتر و سینمای ایران در ادامه با اشاره به اینکه اعضای خانه تئاتر ایران نباید از این تشکل صنفی توقع زیادی داشته باشند افزود: خانه تئاتر ایران 2000 عضو دارد و با اینحال در میان این عده کسانی توقع دارند تا ایرج راد و بنده به عنوان عضو هیئت مدیره برای آنها کاری انجام دهیم در حالی که این تشکل فقط سقفی است برای در کنار هم بودن و هویت بخشی به اهالی تئاتر ایران. وی با تأکید بر اینکه از قبل سال ها کار در تئاتر و سینما فقط یک خانه و یک خودرو معمولی دارد تصریح کرد: در میان اهالی تئاتر کسی نیست که داشته هایش از یک کارمند ثبت احوال بیشتر باشد و در بین ما از پرویز پرستویی که بزرگترین شاگردم بود تا فرزندم که کوچکترین آنهاست ثروتمندی یافت نمی شود.

فراهانی همچنین با بیان اینکه مدتهاست که از کاشان تئاتر و نمایشنامه خوبی مشاهده نکرده ام افزود: کاشان بعد از آریان پور که نویسنده خوب و قابل توجهی بود درام نویس خوبی تربیت نکرده و باید توجه کنید که تئاتر کاشان با درام نویسی خوب است که رشد می کند. وی در ادامه خطاب به اهالی تئاتر کاشان گفت: شما پیشگامان تئاتر در ایران به لحاظ ایجاد تشکل صنفی خانه تئاتر هستید و پیگیری ها و زحماتی که برخی از شماها برای ایجاد خانه تئاتر کاشان متحمل شدید را از نزدیک شاهد بودم و از این به بعد باید سعی کنید تا با در کنار هم بودن و اتحاد و دوستی کمک کنید تا این خانه پربارتر و پویاتر عمل کند چرا که در همه دنیا خانه های تئاتر را به عنوان متولی و همه کاره تئاتر می شناسند.

همچنین جوادی- رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان- نیز در سخنانی کوتاه جمع شدن افراد در قالب تشکل های تئاتری را کاری صرفأ فرهنگی دانست و افزود: هنرمندان باید مستقل باشند و به ابزار حزب ها و گروه های سیاسی تبدیل نشوند. وی با ابراز خرستدی از گذران عمر دوساله خانه تئاتر کاشان یادآور شد: علی رغم آنکه برخی می گویند فضای سخت گیرانه ای برای هنر در کشور وجود دارد اما باید گفت بر طبق همین مقررات موجود در کاشان فضای فعالیت تئاتری مهیاست. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان ادامه داد: ما در این اداره از فعالیت های هنری و تئاتری در کاشان حمایت می کنیم اما توصیه من به دوستان این است که اگر معدود اختلافی نیز بین شماها وجود دارد آن را به کل مجموعه تعمیم ندهید و با همکاری و رفاقت و دوستی فعالیت خود را در تئاتر دنبال کنید.

در ادامه مدیرعامل خانه تئاتر کاشان نیز در سخنانی کوتاه ره آورد 2 سال فعالیت این تشکل علی رغم برخی سختی ها و مخالفت های دولتی و فراقانونی در دولت قبل را بسترسازی گام به گام برای تحکیم پایه های این تشکل در کاشان و همچنین نقش آفرینی مؤثر در جشنواره تئاتر مهر سال 92 در قالب برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور اساتید برجسته دانست و افزود: تأکید ما برای قانونی بودن فعالیت خانه تئاتر کاشان طبق بند 5 اساسنامه خانه تئاتر ایران بود و در نهایت در دولت فعلی بر طبق همین بند وزارت ارشاد و سپس خانه تئاتر ایران مجوز فعالیت شعبه خانه تئاتر ایران در کاشان صادر شد.

 

اکبر رضوانیان در ادامه از تلاشهای هیئت مؤسس خانه تئاتر کاشان و سپس اعضای هیئت مدیره این تشکل در طول این دو سال به ویژه خیام وقار به عنوان رئیس هیئت مدیره تشکر کرد ویادآور شد: تعاملات خوبی بین خانه تئاتر کاشان و آموزش و پرورش در زمینه برگزاری کارگاه های آموزشی تئاتر و همچنین جشنواره تئاتر دانش آموزی برقرار شده است و بر این مبنا اعتقاد داریم اگر قرار است در کاشان اتفاقی در حیطه تئاتر بیفتد باید با ایجاد تعامل و همکاری از ناحیه خانه تئاتر باشد. وی با تأکید بر اینکه تئاتر کاشان سیاهی لشگر نمی خواهد و نباید تئاتر در کاشان درگیر حواشی بی مورد شود افزود: تلاش می کنیم تا انجمن ها و کمیته های زیرمجموعه ای نیز در خانه تئاتر کاشان در شاخه های مختلف بازیگری، نمایشنامه نویسی، طراحی صحنه و .. تشکیل تا بدین طریق به استحکام پایه های خانه تئاتر کاشان کمک شود.

در ادامه علی رضا جمالی- عضو هیئت مدیره و سخنگوی خانه تئاتر کاشان- نیز در سخنانی کوتاه آغاز به کار این تشکل در سال 92 و همزمانی این آغاز به کار با جشنواره تئاتر مهر آن سال را توأم با دخالت مؤثر این تشکل در جشنواره در زمینه برگزاری کارگاه های آموزشی و دعوت از هیئت داوران خوب و برجسته دانست و افزود: سال بعد به دلیل آنکه برگزارکننده جشنواره حاضر به پذیرش هویت خانه تئاتر کاشان نشد و این نیز برای اعضای این تشکل پذیرفتنی نبود باعث شد تا اکثر اعضای خانه تئاتر کاشان در این جشنواره شرکت نکنند اما این عکس العمل به معنای تحریم جشنواره نبود.

گفتنی است در پایان برنامه انتخابات هیئت مدیره و بازرس جدید خانه تئاتر کاشان به مناسبت هفته درختکاری با حضور بهزاد فراهانی و شماری از اهالی تئاتر کاشان تعدادی نهال به مناسبت این هفته در محوطه روباز ساختمان خانه تئاتر کاشان غرس شد.

منبع کاشان آنلاین

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید