گزارش مراسم پانزدهمین جشن بازیگر

پانزدهمین جشن بازیگر عصر 15 اردیبهشت ماه 1397 با حضور هنرمندان و پیشکسوتان تئاتر در تالار وحدت برگزار شد.

در این جشن که به دبیری بهزاد فراهانی برپا شد، علاوه بر اختصاص بخش‌هایی برای بزرگداشت بازیگران مطرح و باسابقه تئاتر، برترین بازیگران از میان هنرمندانی که در سال 1396 اثری روی صحنه داشتند، معرفی شدند.

در آغاز این مراسم پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، موسیقی سنتی توسط گروه "شروند" اجرا شد و سپس سروش طاهری مسئول هیأت داوران و مجری این جشن از هنرمندان درگذشته یادی کرد و گفت: همه ما مرحوم نقی سیف جمالی را می‌شناسیم و با صدای او یاد می‌کنیم از هنرمندانی که در سال 96 از دست دادیم.
در ادامه این مراسم عباس عظیمی رییس موسسه هنرمندان پیشکسوت برای تقدیر از پنج هنرمند با سابقه تئاتر روی صحنه حاضر شد. 

نخستین هنرمند محمدعلی کشاورز بود که در مراسم حضور نداشت، سپس نوبت به نصرت‌الله وحدت رسید که پس از دریافت لوح تقدیر در سخنانی گفت: "به همه شما دوستداران هنر تعظیم می‌‌‌کنم که تشریف آوردید تا تنی چند از هنرمندانی که هنوز باقی هستند را ببینید. مرام‌ها چه رفت که زاینده‌رود پیر، خود را هنوز طعمه گرداب می‌کند. یک آرزوی من این است که دوباره گرفتار دوربین فیلمبرداری شوم و آرزوی دیگرم این است که دوباره خاک صحنه تئاتر را بخورم. من قادر به تکلم زیاد نیستم. از همه شما تشکر می‌کنم."

بهزاد فراهانی سومین هنرمندی بود که برای دریافت لوح تقدیر روی صحنه حضور پیدا کرد و گفت: "قطره دریاست اگر با دریاست. این نهادی که دوستان با عرق جبین به همراه آقای عظیمی پی‌ریزی کردند یاری گر صنوف هنری است که امیدواریم بالنده باشد."

شهلا ریاحی هنرمند با سابقه تئاتر و سینما و پری امیرحمزه، دیگر هنرمندانی بودند که در مراسم حضور نداشتند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

در ادامه یک قطعه نمایشی توسط داود داداشی و غلام بابوته و نیز رقص آذری توسط گروه "سرمستان" اجراء شد.

سپس در بخش تقدیر از هنرمندان قدیمی، از کبری ملکی از کردستان با حضور ایرج راد تجلیل شد.ملکی با حضور روی صحنه، ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این مراسم گفت: "چنین عملکردی فرصتی برای حذف انحصارطلبی‌ها، منیت‌ها، رقابت‌های ناسالم و مجال ندادن به نیروهای فعال است و جنگ درونی را به انقلابی برای صلح و همراهی و ما شدن به تصویر می‌کشد. باشد که همواره سبز سبز باشیم."

این هنرمند متنی کوتاه را با زبان کردی درباره اصالت و خاستگاه و بازیگر بودن خود قرائت کرد.

سیدمحمد رییس‌زاده ضیابری از گیلان دیگر هنرمندی بود که توسط اسماعیل خلج تقدیر شد، او در سخنانی کوتاه بیان کرد: «من از سال 1323 وارد تئاتر شدم و تئاتر گیلان را به شهرهای دیگر بردم و شناساندم.»

در ادامه فهیمه رحیم‌نیا توسط پرویز پورحسینی تقدیر شد که این بازیگر ابتدا بیان کرد، خود را لایق این تقدیر نمی‌داند مخصوصا این‌که بهزاد فراهانی هم تقدیر شده و ممکن است عده‌ای این را پارتی‌بازی بدانند.

محمد مطیع بازیگر قدیمی که در حال حاضر در ایران نیست، آخرین هنرمندی بود که مورد تجلیل قرار گرفت و در یک ارتباط تلفنی زنده و در حالی که ‌متاثر شده بود، آرزو کرد که در ایران بود و ابراز لطف حاضران را پاسخ می‌داد.

 در بخشی دیگر، عباس عظیمی با بیان این‌که موسسه هنرمندان پیشکسوت بیش از ۷۰۰ هنرمند بالای ۶۰ سال را تحت پوشش دارد، از سهراب سلیمی دبیر جشن‌های خانه تئاتر به عنوان نماینده خانه تئاتر تقدیر کرد.

پایان‌بخش مراسم، اهدای جایزه به برگزیدگان بازیگری این مراسم بود که ابتدا محمد شاکری بازیگر خردسال نمایش الیورتوئیست به عنوان استعداد آینده تقدیر شد.

در ادامه، جایزه بازیگری زن بدون هیچ ترتیبی به الهام شعبانی (نمایش قند خون)٬ آوا شریفی ( در انتظار آدولف) و گلچهره سجادیه (سونات پاییزی) تعلق گرفت که سجادیه در مراسم حضور نداشت.

جوایز بازیگری مرد هم به فرزین محدث (شب دشنه‌های بلند)٬ بهنام شرفی (آبی مایل به صورتی) و رضا بهبودی (ماجرای مترانپاژ) اهداء شد که از بین آن‌ها شرفی و بهبودی در مراسم نبودند.

محدث که کمتر از ۴۰ روز پیش مادرش را از دست داده، در حالی که متاثر بود جایزه‌اش را به روح مادرش تقدیم کرد.

جایزه ویژه بازیگری پانزدهمین جشن بازیگر هم توسط شهرام کرمی به هوتن شکیبا بازیگر الیورتوئیست تقدیم شد که او هم در مراسم نبود و جایزه‌اش را اشکان خیل‌نژاد تحویل گرفت.

بهزاد فراهانی در این بخش که شهرام کرمی روی صحنه بود، گفت: ما امسال اسپانسر نداشتیم و وقتی نزد آقای کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی رفتیم‌ خیلی شجاعانه پذیرفت و جوایز جشن را تقبل کرد.

شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، جعفر پناهی کارگردان سینما، مریم معترف، رضا ناجی، اسماعیل خلج، اشکان خطیبی و ناصر آقایی از جمله حاضران در این مراسم‌ بودند.

مجید قربانی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید