گفت و گوی از "زهرا شایانفر":

نقش های کمدی را دوست دارم و باید در این نوع نمایش آزموده شوم

کاظم هژیر آزاد بازیگر شناخته شده سینما، تئاتر و تلویزیون که این روز ها در نمایش رام کردن زن سرکش به کارگردانی مریم کاظمی روی صحنه است درباره حضورش در این نمایش کمدی گفت:

ازهمان ابتدا که وارد بازیگری شدم ، نقش های سنگین و جدی به من دادند. اتفاقا در ایفای نقش های کمیک هم بی استعداد نیستم و آنرا خیلی دوست دارم . باید در این مسیر خودم را آزموده کنم.

وی سابقه آشنایی اش با مریم کاظمی را به سی و دو سال قبل و گروه آناهیتا مربوط دانسته و گفت: من هم از شاگردان اسکویی هستم. فعالیت کاظمی را از نزدیک شاهد م و در خانه تئاتر و انجمن بازیگران با او در ارتباط صنفی هستم. کاظمی در تلاش های سالها کارخود تجربیات ذیقیمتی به دست آورده و اکنون یک کارگردان متبحر است که من در مکتب او باید نکته ها بیاموزم . او جنم کارگردانی خوبی پیدا کرده و نشان داده که می تواند جلوتر هم برود. این اولین تجربه من با این کارگردان است. تا کنون با کارگردان های زیادی کار کرده ام. شخصا با این اندیشه کاظمی که می خواهد جهانبینی و تفکر ذوق و سلیقه اش را با کمدی ارائه بدهد موافقم و دوست دارم.

وی تغییر سبک های نمایشی طی دوره های تاریخی متفاوت را یکی از ضرورت های پیشرفت جوامع عنوان کرده و گفت: از ابتدا در تلمذ از مرحوم اسکویی با رئالیسم صحنه ای آشنا شدم. سلیقه قرن بیست و یکمی بیشتر تلفیق سبک ها را می پسندد. این روزها نمایش های کلاسیک و سنگین را بدون جرح و تعدیل و آدابتاسیون به صحنه بردن ریسک بالایی می خواهد زیرا  مخاطب امروزی روحیه و تحمل چهل پنجاه سال پیش را ندارد.

وی توضیح داد : در عصر حاضر تلفیق آثار کلاسیک و آثار خلقی و فولکلوریک بسیار دیده می شود. معمولا سه نوع هنر را در هر سرزمینی شاهد هستیم . اول هنرهای  فولکلور یک یا خلقی ، بعد آثار کلاسیک و دیگری هنر های مدرن یا معاصر. آثار فولکلور و خلقی درمیان هنرمندان ناشناخته روستا ها و شهرستان های همه دنیا از جمله ایران  به صورت فرش ، گبه ، آثار زینتی وجود دارد.

هنرها ی کلاسیک  هم قدرت خود را از دیر باز داشته و هنوز هم اوتوریته خود را حفظ کرده تکیه اش بر قواعد و استاندارد ها و قوانین  زیباشناسی دیرین است که معمولا هنرمندان شناخته شده و صاحب نامی این آثار را تولید کرده و می کنند.

و هنر های مدرن که عمدتا از اواخر قرن نوزده شروع شد و در قرن بیستم به اوج خود رسید، این هنرمندان در آثارشان گاه از فولکلور الهام می گیرند و گاه  آثار کلاسیک را مایه کارشان قرار می دهند و گاه تلفیق این دو را ملاک اثر هنری خود قرار می دهند. اما فصل مشترک همه هنر مندان مدرن این است که  واقعیت گریزند. مثلا در ادبیات و نقاشی و هنر های نمایشی اصل تشابه اثر هنری با واقعیت را قبول ندارد. اولویت را  بر شکل قائل است. در معماری مخالف شکوه و جلال دیرین و اصل مقارنه و موازنه سازی اند. در موسیقی خلاف قوانین هارمونی و تونالیته اند و تکیه شان به کژآهنگی و آتونال است. هنرمندان مدرن  معتقد ند که هنر آنان  پاسخگوی روحیه پرتب و تاب قرن امروز است .

وی تاکید کرد: شخصا معتقدم روحیه اکنون مخاطب نمی تواند به شکل قدیم با آثار هنری برخورد کند و لذت ببرد. روحیه پر تب و تاب قرن بیست ویکم  از هنر مندش می طلبد که سریعتر به هدف بزند  و اگر اثرش خیلی هم بازتاب  واقعیت نبود، اشکالی ندارد .

هژیرآزاد درباره ویژگی های اجرایی نمایش رام کردن زن سرکش توضیح داد: این نمایش را محصول دریافت مدرن از این اثر و  استعداد خانم کاظمی می دانم به نظرمن طبق تعریفی که کردم  رام کردن زن سرکش را یک نمایش مدرن می دانم که بر چند ستون اصلی قرار گرفته است از هنر کلاسیک مایه گرفته یک تکیه گاهش هنر فولکلور ایران و تکیه گاه دیگر ش کمدیا دلارته ایتالیاست.  اعتقاد دارم که این شیوه تلفیق فولکلور ایرانی با اثار کلاسیک می تواند درسنامه خوبی برای برخورد با آثار کمدی کلاسیک تئاتر جهان برای تئاتر امروز ایران باشد.

وی درباره این نمایشنامه شکسپیر گفت: بعضی از آثار شکسپیر فقط متعلق به انگلستان نیستند بلکه مسائل عمده مردم جهان را بازگو می کنند. اما سبک و سیاق و روشی که به کارگردان ها پیشنهاد می کند اکنون کاربرد ندارد. کارگردان های بزرگ جهان با جرح و تعدیلی که در آن انجام می دهند آثار او را از صافی ذهن خود و نیازها و ذوق و سلیقه و زیبایی شناسی مردم زمانه خود عبور می دهند و باز سازی می کنند .کاری که کاظمی کرده است در واقع همین است.

هژیرآزاد در مورد محتوای فکری و انتقادی کمدی رام کردن زن سرکش  افزود: شکسپیر در این نمایشنامه به خرید و فروش زن انتقاد می کند، نسبت به ازدواج های با تفاوت سنی بسیار نقد دارد. شخصیت هایی را نشان می دهد که مدام در حال دروغ گفتن و کلک زدن به یکدیگر هستند. فارق از شیوه اجرایی از نظر محتوای فکری هم می توان به وجوه مختلف متن نگاه کرد که هنوز قابلیت مطرح شدن در شرایط امروز جامعه ما را دارد. یکی از مسائل زناشویی که در این نمایش مطرح می شود این است که زن باید باهوش و زیرک باشد وقتی می بیند که همسرش می خواهد به شیوه خودش زندگی مشترک را سامان دهد او هم بازیرکی و هشیاری سعی کند شیوه برخوردش را به نفع سامان دادن زندگی عوض کند. نکات نغز دیگری هم در این نمایش هست که می تواند مشکلات بسیاری از جوامع باشد. شکسپیر این نمایش را در تقریبا چهارصد سال پیش نوشته اما هنوز هم در سراسر دنیا خانواده های زیادی به دلیل مشکلات مالی دختران جوانشان را به عقد ازدواج پیرمردان درمی آورند درواقعی می فروشند، یا اساسا مصداق جوامعی است که مردمش از صبح که از خواب برمیخیزند برای رسیدن به منافع خود نقشه می کشند که چگونه سر همشهری خود کلاه بگذارند. اینها نکاتی است که اثر را به روز کرده است.
نمایش رام کردن زن سرکش 
در تالار ایوان شمس 
ساعت 22 
نویسنده: ویلیام شکسپیر
طراح و کارگردان: مریم کاظمی
خرید اینترنتی بلیط : 
www.iranconcert.com
www.gisheh.net 
تلفن رزرو بلیت: 09357408597 - 09190776098
سایت اینترنتی گروه تئاتر مستقل: 
www.freewilltheatre.com
نشانی: بزرگراه شهید گمنام (جلال آل احمد) ، تقاطع بزرگراه کردستان

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید