۱۰۰ سالگی تئاتر کودک و نوجوان ایرانقهرمانی که حتی آرامگاهی مناسب ندارد/ ۱۰۰ سالگی تئاتر کودک و نوجوان ایران/ عکس

 

صدمین سال تئاتر کودک و نوجوان، صبح امروز با یادی از جبار باغچه‌بان در شهر ری برگزار شد؛ قهرمانی فرهنگی که حتی مزاری مناسب ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم جشن صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان در تهران با حضور هنرمندان، مسؤولان، اصحاب رسانه و فرهنگ‌دوستان با گرامیداشت یاد جبار باغچه‌بان در شهر ری برگزار شد.

این مراسم با تلاوت قرآن و اجرای سرود ملی با حضور گروه ناشنوایان دستان به‌صورت رسمی آغاز شد و در ادامه شاهد سخنرانی برخی از چهره‌های هنری تئاتر بود.

باغچه‌بان از سوز دل مایه گذاشت

مریم کاظمی دبیر بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌و نوجوان در این مراسم با قدردانی از حضور تمام اساتید و مهمانان، گفت: «امسال بیست‌وپنجمین سال برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان برگزار نمی‌شود و درنتیجه چند برنامه در کنار برنامه‌های روتین جشنواره برگزار می‌شود؛ ربع قرن برگزاری جشنواره تئاتر کودک و صد سالگی تئاتر کودک که بنیاد نمایش کودک دو سال قبل نوید این اتفاق را داد.»

او افزود: «یادمان آمد فردی با سوزش درون و احترام کاری کرده است که از دوران انقلاب مشروطه سابقه نداشته و از امکانات خود برای رشد جامعه استفاده کرد. همه در دبستان توسط باغچه زندگی با جبار آشنا شدیم. در آن دوران به نکات مهمی توجه می‌شد و تلاش و کوشش کسانی است که از سوز دل مایه گذاشتند ما را به جایگاه کنونی رسانده‌اند.»

باغچه‌بان را زنده کنیم

داود کیانیان، هنرمند پیشکسوت تئاتر کودک هم یادداشتی درباره جبار باغچه‌بان خواند و در قالب آن نکاتی را به مسؤولان یادآوری کرد: «زنده‌یاد جبار باغچه‌بان در بسیاری از زمینه‌های فعالیت برای کودکان در ایران پیش‌گام بوده است. در زمینه‌های آموزش؛ تالیف کتاب الفبا و آموزش ناشنوایان، تربیت و تقدم پرورش بر آموزش؛ با شعر، سرود، بازی، نمایش و مهارت‌های زندگی، انتشارات؛ نشر دفتر شعر، قصه، تصویرگری کتاب کودک، مسائل نظری تربیتی و نمایشنامه و در زمینه نمایش؛ بازی‌های نمایشی، نمایش خلاق، نمایش در کلاس درس، اشعار نمایشی، اجرا با کودکان، ساختن تن‌پوش و ماسک و اکنون بعد از گذشتن نزدیک به یک قرن بعضی از فعالیت‌هایش امروزه نیز پیش‌گامی خود را حتی در این زمان حفظ کرده‌اند؛ مانند تصویرگری کتاب نمایشنامه برای کودکان که هنوز همگانی نشده است. با توجه به فضاهای بسته و محدود زمانش، پیشگام بودن در این فعالیت‌ها، تنها از یک قهرمان ساخته است.»

او گفت: «بزرگ‌داشت جبار باغچه‌بان، بزرگ‌داشت یک فرهنگ است. نکوداشت هنر برای کودکان است. پاس‌داشت یک قرن تئاتر کودکان است و در نهایت احقاق حقوق کودکان است به‌ویژه کودکانی که به هر دلیلی از بازی و تحصیل و پرورش باز مانده‌اند.»

کیانیان ادامه داد: «ما چرا قدر قهرمان‌های خود را نمی‌دانیم؟ جبار باغچه‌بان بی‌شک یکی از مفاخر این کشور است که می‌شود به او افتخار کرد چراکه از او می‌توان به‌ عنوان یک شهروند الگو نام برد، اما نه پارک، نه یک خیابان، نه یک میدان و نه حتی یک کوچه به اسم او نیست. نه تندیسی از او ساخته‌ایم و نه آرامگاهش را بعد از نیم‌قرن رونقی داده‌ایم.»

او سپس گفت: «پیشنهاد ما تئاتری‌ها این است که یک: تالار هنر که ویژه اجرای تئاتر برای کودکان و نوجوانان است، به نام تئاتر باغچه‌بان نام گذاری شود. دو: ما صد سال تئاتر کودک داریم اما موزه تئاتر کودک نداریم تا اسناد ارزش‌مند این هنر را در آنجا به نمایش بگذاریم از شهرداری تقاضا داریم مکانی را در اختیار ما دست‌اندرکاران تئاتر کودک قرار دهند تا این مستندات اعم از عکس، بروشور، پوستر، لباس، نمایشنامه، عزوسگ، موسیقی و فیلم خواهد بود را در آن‌جا و به نام زنده‌یاد جبار باغچه‌بان حفظ و نگهداری کنیم. سنگ قدیم مزار جبار باغچه‌بان در کنار آثار ادبیات نمایشی او نیز از این آثار ارزشمند آن گنجینه خواهد بود.»

لزوم احیای مزار باغچه‌بان با رعایت آیین‌ها

در ادامه این مراسم، اصغر همت از اعضای شورای راهبردی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با اعلام این نکته که عرضه هنر همواره دچار مشکل بوده است، گفت: «هنرمندان و همچنین جبار باغچه‌بان با ناملایمات مواجه بودند. هیچگاه دولت فرهنگ را ارج نگذاشته‌ چند سال است در شهرداری اتفاق‌هایی افتاده و برخی برنامه‌های فرهنگی برگزار می‌شوند اما شهرداری وارد روش سیستماتیک نشده و این اتفاق‌ها به ذوق شهرداران مربوط می‌شود امیدوارم به شروع فعالیت‌های باغچه‌بان برسیم. به عنوان نماینده خانه تئاتر این طلیعه جشنواره را انتخاب بسیار خوبی می‌دانم چون آثار باغچه‌بان ارتباط کامل با تئاتر داشتند.»

در پایان این مراسم، حاضران سر مزار جبار باغچه‌بان جمع شدند و اردشیر صالح‌پور بخش‌هایی از کتاب خود نوشته او را خواند.

در این مراسم هنرمندانی همچون داود کیانیان، حسین فدایی‌حسین، فائزه فیض، اصغر همت، بابک محمدی،  قاسمی، رضا آشفته، علیرضا درویش‌نژاد ـ مدیرکل ارشاد استان همدان ـ، مدیران اداره‌کل فرهنگ و هنر آموزش‌وپرورش، محیط طباطبایی قائم‌مقام ایکوم، افشار شهردار شهر ری و جمعی از مدیران و فرهنگ‌دوستان حضور داشتند.

بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان از ۲۸ آبان تا ۴ آذر در همدان برگزار می‌شود.

مراسم چهلمین روز درگذشت زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی در تماشاخانه سنگلج برگزار شد

نصیریان: هنوز باور نمی‌کنم که عزت را از دست داده‌ایم

مراسم چهلمین روز درگذشت زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و جمعی از هنرمندان شناخته شده تئاتر و سینما شامگاه چهارشنبه ۴ مهرماه در تماشاخانه سنگلج برگزار شد.

به گزارش ایران تئاتر، در این مراسم که پرویز پرستویی اجرای آن را برعهده داشت پس از خیرمقدم به حاضران، از استاد علی نصیریان به‌عنوان نخستین سخنران دعوت شد تا با حضور روی سن درباره رفیق قدیمی‌اش برای حاضران سخنرانی کند.

علی نصیریان پس از حضور روی سن و سلام و احوالپرسی خودمانی با رفیق قدیمی‌اش درباره آقای بازیگر گفت: من و انتظامی خیلی با هم تفاوت داشتیم، او بسیار شوخ و پرتحرک بود و من بسیار تودار و ساکت بودم، اما در دوران مختلفی که با هم کار کردیم همکاری بسیار خوبی با هم داشتیم.

نصیریان ادامه داد: انتظامی علیرغم شوخ طبعی‌اش در کار هنری بسیار جدی بود و کارش را جدی می‌گرفت. هیچ‌وقت قلم و متن از دستش نمی‌افتاد، دایم در حال تمرین بود و برای کار هنری عرق ریخت و نتایج زحمات و کارهای انتظامی را در فیام‌هایش دیدیم.

این بازیگر پیشکوست با اشاره به سه دوره همکاری‌اش با زنده‌یاد انتظامی اظهار کرد: همکاری ما در ۳ دوره اتفاق افتاد؛ دوره اول پیوستن عزت به گروه هنرهای دراماتیک بود. دوره دوم همکاری در فیلم‌های قبل از انقلاب بود و دوره سوم هم تئاترهایی بود که بعد از انقلاب در همین تالار سنگلج طی  ده، دوازده سال با هم کار کردیم.

او با بیان اینکه من هنوز باور ندارم که عزت از بین ما رفته، افزود: هنوز نمی‌توان باور کنم که آن شخصیت دنیا دیده و سرزنده و پرشور را از دست داده‌ایم. من با عزت خیلی زندگی کردم و رفتن او مانند این است که تکه‌ای از بدن من کنده شده است.

این هنرمند پیشکسوت همچنین با تاکید بر اینکه در هنر تئاتر دو عامل گروه و پارتنر برای رشد هر هندمند بسیار حائز اهمیت است؛ خاطر نشان کرد: بازی انتظامی در انواع نقش‌ها بی‌نظیر بود. چه کارهایی که بازی کرد و چه کارهایی که خودش در تئاتر کارگردانی کرد. در واقع استعداد و فرهنگ انتظامی در نتیجه تعاملی که با گروه ما داشت متبلور شد. هم ما از او آموختیم و هم او از ما آموخت.

علی نصیریان سخنان خود را با تسلیت درگذشت یدالله صمدی کارگردان سینما به پایان رساند.

پرویز پرستویی پس از سخنان علی نصیریان با بیان اینکه باید رفتار و منش حرفه‌ای امثال انتظامی و نصیریان در دانشگاه‌ها تدریس شود، از حاضران دعوت کرد تا به تماشای کلیپ تهیه شده توسط خانه سینما بنشینند.

در ادامه این مراسم پرویز یشایایی از تهیه‌کنندگان قدیمی سینما برای ذکر چند خاطره از آقای بازیگر پشت تریبون رفت.

این تهیه‌کننده سینما در مراسم یادبود استاد انتظامی گفت: انتظامی بسیار جدی بازی می‌کرد و در واقع او با نقش خود زندگی می‌کرد.

یشایایی با بیان اینکه صمیمیت، گذشت و مردانگی در وجود عزت‌الله انتظامی موج می‌زد، افزود: این بزرگان اگر بزرگ شدند فقط مربوط به هنرشان نبود بلکه عزت و شرافت‌شان بود که آنها را ماندگار کرد.

حضور سالار عقلیلی و اجرای دو قطعه به همراه گروهش در تماشاخانه سنگلج به یاد استاد انتظامی قسمت بعدی این مراسم بود که با استقبال حاضران مواجه شد.

پس از آن نوبت به امین تارخ رسید تا بادداشتی را که برای این مراسم و به یاد آقای بازیگر نوشته بود برای حاضران قرائت کند.

تارخ در بخشی از یادداشت خود نوشته بود: عزت‌الله انتظامی هرگز بنا به هیچ مصلحتی تن به انتخاب کمدی‌های دم دستی چون اکنون و درام‌های پیش پا افتاده و کم ارزش و یا آثار انواع آثار سفارشی از نوع اجتماعی و سیاسی نخ‌نما نداد و این یکی از بارزترین ویژگی‌های او بود.

پس از امین تارخ به دعوت مجری برنامه، به ترتیب ایرج راد و گلاب آدینه برای ایراد سخن درباره زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی روی سن حاضر شدند.

ایرج راد پس از حضور روی سن خطاب به حاضران گفت: وقتی به این سالن نگاه می‌کنم حضور انتظامی که یک هنرمند واقعی بود را در آن می‌بینم.

راد افزود: این سالن همواره شاهد هنرنمایی انتظامی بود و امروز جوانان ما از آن همه زحمت اطلاعی ندارند.

ایرج راد با اشاره به شکلی که زنده‌یاد انتظامی روی سن یا جلوی دوربین حاضر می‌شد، گفت: یک بار از او پرسیدم قبل از رفتن جلوی دوربین با خودتان چه می‌گویید؟ که آقای انتظامی ‌گفت برای آنکه بتوانم مسئولیتم را درست ادا کنم توکل می‌کنم. گفتم به چه توکل می‌کنی؟ گفت به آنچه حقیقت و واقعیت است.

بانو گلاب آدینه هم پس از حضور روی سن با بیان اینکه هیچگاه سخنور خوبی نبود، با ذکر خاطره‌ای از توصیه زنده‌یاد انتظامی درباره بازیگری به خود برای حاضران گفت و اظهار کرد: هیچ‌گاه ندیدم که آقای انتظامی در مورد حرفه‌ی بازیگری بد بگوید و همه را وادار می‌کرد که نگاه زیبایی به شغل‌شان داشته باشند.

او با تاکید بر اینکه در یکی دو همکاری‌اش با آقای انتظامی بسیار از او آموخته، افزود: آقای انتظامی همیشه به من تاکید می‌کرد که در هر فیلمنامه‌ای الکی بازی نکنم و خودم را راحت خرج نکنم. او می‌گفت حتی به شوهرت هم بگو الکی در هر فیلمی بازی نکند چراکه در آینده فرزندان ما از ما می‌پرسند که این چه بوده بازی کردیم.

پخش کلیپ آماده شده توسط خانه تئاتر پس از سخنان گلاب آدینه بسیار مورد توجه حاضران قرار گرفت.

در ادامه این مراسم نیز فرشته طائرپور کارگردان و تهیه‌کننده سینما هم در سخنانی درباره زنده‌یاد انتظامی اظهار کرد: هیچ کس نمی‌تواند در مراسم عزای خود مردم را بخنداند و این جادوی هنر است و هنرمند.

شکر خدا گودرزی نیز که کارگردانی این مراسم را بر عهده داشت، یادداشتی را به یاد آقای بازیگر برای حاضران قرائت کرد.

در بخش پایانی مراسم نیز مجید انتظامی با حضور روی سن، عصای معروف زنده‌یاد انتظامی را به رسم یادبود به شکرخدا گودرزی که مسئولیت خانه موزه انتظامی را برعهده دارد، اهداء کرد.

داریوش اسدزاده، داریوش مودبیان، شهرام گیل‌آبادی، بیتا فرهی، ایرج راد، مریم معترف، اصغر همت، مرتضی مسجدجامعی، حمید مظفری، مسعود کرامتی، ایرج راد، محسن حسن زاده، محسن حسینی، عزت‌الله رمضانی‌فر، بهزاد فراهانی، جواد اعرابی، امین تارخ و... از جمله چهره‌های حاضر در مراسم یادبود چهلمین روز درگذشت زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی بودند.