خبر ایران  تئاتر

۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۹:۱۳

پرونده یازدهمین جشن بازیگر با معرفی برگزیدگان بسته شد

شب گذشته با انتخاب پیام دهکردی و ریما رامین‌فر به عنوان بهترین بازیگر مرد و زن تئاتر در سال  92، پرونده یازدهمین جشن بازیگر بسته شد.

به گزارش سایت ایران تئاتر، یازدهمین جشن بازیگر توسط انجمن بازیگران خانه تئاتر شب گذشته در سالن اصلی تئاتر شهر با حضور علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین طاهری مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی و جمع کثیری از چهره‌های صاحب‌نام و شناخته شده تئاتر کشور برگزار شد تا نتیجه یکساله داوری 15 تن از داوران منتخب انتجمن بازیگران معرفی شود. نتیجه ای که در شب جشن بازیگر پس از 2 ساعت مرور تاریخ تئاتر روی صحنه بالاخره با حضور کتایون فیض مرندی به نمایندگی از هیات داوران و قرائت بیانیه هیات داوران اعلام شد و 6 برگزیده اول تا سوم بازیگری مرد و زن در حالی روی صحنه جوایز خود را دریافت کردند که در پشت سر آنها پیش کسوتان عرصه بازیگری روی صندلی هایی پشت میزی طویل نشسته بودند.
به این ترتیب بنا بر نظر هیات داوران جشن بازیگر در حالیکه ریما رامین فر و پیام دهکردی بهترین بازیگران زن و مرد سال 92 شدند، گلاب آدینه و بهناز جعفری به ترتیب پس از ریما رامین‌فر، عناوین دوم و سوم بهترین بازیگران زن تئاتر در سال 92 و فرهاد آئیش و هوتن شکیبا به ترتیب بعد از پیام دهکردی عناوین دوم و سوم بهترین بازیگران مرد تئاتر در سال 92 را از آن خود کردند. هما روستا بازیگر برگزیده ویژه سال 92 شناخته شد و بازیگران نمایش یرما در بخش تقدیر گروهی بازیگری تئاتر در سال 92 منتخب گروه داوران شدند.
باز هم تاخیر
به روال تمام برنامه های افتتاحیه و اختتامیه جشن بازیگر نیز با تاخیری بیش از نیم ساعت در سالن اصلی تئاتر شهر آغاز شد در حالیکه جمعیت حاضر در سالن و بیرون از سالن از ظرفیت سالن خارج بود و برقراری نظم در این میان کار را برای برگزار کنندگان سخت کرد. در لحظاتی که جمعیت مشتاق پشت درب ورودی تئاتر شهر صف کشده بودند صندلی های سالن اصلی توسط چهره های آشنایی چون رضا کیانیان، بهزاد فراهانی، رضا بابک، مریم سعادت، گلاب آدینه، نورا هاشمی، پری صابری، بهرام شاه محمدلو، شهره سلطانی، سعید پورصمیمی، آتیلا پسیانی، ایرج راد، بهروز غریب پور، محمد حاتمی، پانته‌آبهرام، جلیل فرجاد، اسماعیل خلج، ناهید مسلمی، علی رفیعی، قطب الدین صادقی، صدیق تعریف، مهدی میامی، جعفر والی، سیروس ابراهیم‌زاده، محسن حسینی، مهرانه مهین‌ترابی، فردوس کاویانی، مسعود فروتن، فرشید ابراهمیان، کاظم هژیرآزاد، داریوش اسدزاده و... یکی یکی پر می شد. بهاره رهنما تنها کمی دیر رسیده بود و تقریبا جایی برای نشستن نبود در حالیکه او به همراه 34 نفر دیگر کاندیداهای بازیگری سال 92 در جشن بازیگر بودند.
امید می رفت با حضور و کارگردانی بهروز غریب پور به عنوان دبیر یازدهمین جشن بازیگر، شاهد برگزاری جشنی خلاق و سرگرم کننده باشیم اما به روال همیشه جشن ها این جشن نیز با حرکات موزون روی صحنه کار خود را آغاز کرد. سپس داریوش مودبیان با اجرای منولوگی بر اساس نمایشنامه مضرات دخانیات اثر آنتوان چخوف دقایقی روی صحنه درباره زندگی فقیرانه بازیگران سخن گفت تا آنکه پیام روز جهانی تئاتر 2014 را قرائت کرد.بعد از آن نوبت به یاد کردن از درگذشتگان تئاتر در سال 92 رسید. در تصاویری که روی پرده نقش می بست به این ترتیب از محمود استاد محمد، سعدی افشار، اسماعیال ارحام صدر، مرشد ولی الله ترابی، محرم بسیم، سید ابراهیم بحرالعلومی، ناصر فروغ جعفری، محمد تقی شریفی، پروین مکیده، رضا خمسه ای، رضا رضامندی، فریدون نوری، پروین غفاری و عسل بدیعی یاد شد که با تشویق حضار روی تصویر هر کدام از درگذشتگان همراه شد. پس از آن نیز در حالیکه جشن به اهالی صحنه و تئاتر اختصاص داشت اما بهروز غریب پور ترجیح داد پیام خود را به عنوان دبیر همراه با تصاویر و در یک شبه کلیپ به گوش مخاطبان برساند. بیانیه ای که او به صورت بحر طویل خواند و بسیاری از حاضران در نهایت از کنار دستی خود پرسیدند: او چه گفت؟
بیانیه بعدی بیانیه انجمن بازیگران بود که بر اساس نمایشنامه آواز قو اثر آنتوان چخوف و با بازی عرت الله مهرآوران و مرتضی رستمی در نهایت قرائت شد تا پرده اول جشن بازیگر در حالی به پایان برسد که کمتر نشانی از جشن داشته باشد و خلاقیت های به کار رفته در قرائت بیانیه ها نیز در برخورد با مخاطبان جشن به موفقیت نرسد و بسیاری سر خود را با گفت و گفت با کنار دستی خود بگذرانند.
پرده دوم؛ مرور تاریخ تئاتر در جشن بازیگر
این عجیب ترین انتخاب برای طراحی یک جشن است. مرور تاریخ تئاتر روی صحنه با عنوان داستان تئاتر از 150 سال گذشته تا 150 سال آینده. در صورتیکه جشن بازیگر می توانست با داشتن این همه عضو بازیگر لااقل بتواند بخشی از توان بازیگری تئاتر را به نمایش بگذارد. می توانست از حضور چند چهره برتر تئاتر در سال 92 روی صحنه و حتی از کاندیداها بهره بگیرد. اما بهروز غریب پور ترجیح داد برای حضار تاریخ تئاتر را مرور کند و نمایش شادی آور و نقالی خیمه شب بازی و پرده خوانی و تعزیه و تخت حوضی و حرکات موزون را اجرا کند . از نکات قابل توجه در این بخش این بود که گرچه قرار بود تاریخ تئاتر تا 100 سال بعد روایت شود اما عملا از دهه 40 جلوتر نیامد و روایت غریب پور بر نمایش های امروز و فردا سراسر انتقاد بود. به گمان او نمایش های امروز و فردا که روی صحنه می روند سراسر تهی از مفهوم و فرم زده هستند. شاید باید 15 داور کمی درباره محتوای بیش از 180 نمایشی که در طو سال دیدند با وی سخن می گفتند. از دیگر نکات قابل اعتنا این بود که  گویی انجمن بازیگر حضور معاون امور هنری وزارت ارشاد و مدیر مرکز هنرهای نمایشی را به عنوان میهمانان این جشن غنیمت شمرده و به هر طریق انتقادهای خود را مطرح کردند که البته از عدم وجود سالن کافی برای تئاتر و قرار داد تیپ فراتر هم نرفت.
ضیافت به سبک ایرانی
فقط در ذهن خلاقه یک کارگردان ایرانی می تواند برای یک جشن که قرار است از چهار بازیگر پیش کسوت تجلیل شود و بازیگران برتر سال 92 انتخاب شوند چنین برنامه ریزی شود که کمترین زمان را به برگزیدگان بدهد، تجلیل شوندگان هیچ سخنی نگویند، بیایند روی صحنه جوایز خود را بگیرند و بروند پشت میزی طویل که برایشان روی صحنه از قبل چیده شده قرار بگیرند و چای بخورند! برگزیدگان نیز تنها برای چند ثانیه وقت داشته باشند حرفی اگر دارند بزنند.
به این ترتیب با اجرای خسرو احمدی و محسن میرزا علی که نقش مرشد به او سپرده شده بود بخش ضیافت آغاز شد. لوح تقدیر سعید پور صمیمی را جعفر والی به او داد و لوح تقدیر رحیم هودی را داریوش اسدزاده. لوح تقدیر شمسی فضل الهی را اسماعیل خلج به این بازیگر داد و سر آخر لوح تقدیر پری کربلایی را رضا کیانیان. از نکات جالب توجه در این بخش حضور رضا کیانیان در کنار چهره های پیش کسوت بود که خود او را هم غافلگیر کرد و به طنز عنوان کرد که مجریان او را با پیش کسوت خواندن انگار پیر کرده اند. اما این تصمیمی نبود که از قبل گرفته شود و مجریان این بخش با چشم گرداندن در سالن و انتخاب بداهه از میان حاضران این 4 تن را که قرار بود هدایای این پیش کسوتان را بدهند انتخاب کردند و انتخاب رضا کیانیان از آن انتخاب های دقیقه 90 بود.
ساعت دیگر از 10 شب گذشته و در حالیکه کم کم برخی از حاضران سالن را ترک می کنند نوبت به اعلام برگزیدگان می رسد. جایزه نفر سوم بازیگری زن را پری کربلایی به بهناز جعفری می دهد. جایزه نفر سوم را رحیم هودی به هوتن شکیبا می دهد. هوتن شکیبا جایزه اش را به هم نسلی های خودش تقدیم می کند.
شمسی فضل الهی جایزه گلاب آدینه را می دهد. گلاب آدینه ترجیح می دهد روی صحنه یادی از ماه گل مهر کند. بازیگر جوانی که کمتر از یک ماه است از دنیا رفته.  سعید پور صمیمی هم موقع خواندن نام فرهاد آئیش به عنوان نفر دوم بازیگری مرد نام نقش او را می خواند: سقراط. جایزه نفر اول زن را آنتوان چخوف می دهد. در واقع کارگردان بازیگری را در نقش چخوف به روی صحنه فرستاده تا جایزه نفر اول بازیگری زن را بدهد و ریما رامین فر هم بعد از گرفتن جایزه اش می گوید: خدا شاهد است همیشه دوست داشتم از دست آنتوان چخوف جایزه بگیرم. او که برای بار دوم است بازیگر اول جشن بازیگر می شود از اینکه عضو خانواده تئاتر است ابراز خوشحالی می کند. اما پیام دهکردی نفر اول بازیگری مرد که جایزه اش را از مدیرعامل شرکت سامسونگ که به همه برگزیدگان تلویزون هدیه داده لوح تقدیرش را می گیرد از حمید سمندریان و بهرام بیضایی یاد می کند و ابراز خوشحالی می کند که نامش را در کنار یکی از شاگردانش به نام بهرام افشاری به عنوان کاندیدا دیده. در نهایت نیز با خواندن شعری حزن انگیز حرف هایش را در جشن بازیگر به اتمام می رساند. البته پیشتر هم دهکردی روی صحنه اعلام می کند که گرفتن این جایزه با شب تولدش عجین شده و آن را به فال نیک می گیرد. در نهایت برای اینکه حاضرین جشن را با کام تلخ ترک نکنند "وشت اقوام ایرانی" اجرا می شود. اما این وقتی است که دیگر همه حاضرین دارند سالن را ترک می کنند.

 

  ایسنا گزارش داد:

"جشن بازیگر" با طعم انتقادی سپری شد

» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر

 20 اردیبهشت ۱۳۹۳

 مراسم یازدهمین دوره جشن انجمن بازیگران خانه تئاتر (جشن بازیگر) با حضور جمعی از هنرمندان و با انتقاد از اینکه هنوز کلید دولت تدبیر و امید قفل تئاتر را باز نکرده است، سپری شد.

به گزارش خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مراسم (شامگاه 20 اردیبهشت ماه) با حضور هنرمندانی چون رضا کیانیان،بهرام شاه محمدلو‌، فردوس کاویانی‌، مهرانه مهین‌ترابی‌، مریم سعادت‌، داریوش اسدزاده‌، آتیلا پسیانی‌، سعید پورصمیمی‌، شمسی فضل‌اللهی‌، علی رفیعی‌، فرهاد آییش‌، بهاره رهنما،‌ بهزاد فراهانی‌، جعفر والی ، قطب‌الدین صادقی‌، ناهید مسلمی‌، بیوک میرزایِی‌، شهرام کرمی‌ و ... با شکلی متفاوت نسبت به سال‌های گذشته، بدون سخنرانی‌های رایج در این گونه مراسم‌ها و با فرمی نمایشی برگزار شد.

علی مرادخانی (معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) و حسین طاهری (مدیر اداره کل هنرهای نمایشی) در این مراسم حضور داشتند.

یادی از درگذشتگان

در بخش ابتدایی این مراسم تصاویری از درگذشتگان تئاتر در سال 92 بر روی پرده نقش بست که از جمله این هنرمندان می‌توان به محمود استاد محمد‌، سعدی افشار‌، اسماعیل ارحام صدر‌، مرشد ولی الله ترابی‌، محرم بسیم‌، سید ابراهیم بحرالعلومی‌، ناصر فروغ جعفری‌، محمد تقی شریفی‌، پروین میکده‌، رضا خمسه‌ای‌، رضا رضامندی‌، فریدون نوری‌، پروین غفاری‌ و عسل بدیعی اشاره کرد.

مراسم یازدهمین دوره جشن بازیگر که بدون حضور مجری برگزار شد‌، در ادامه قطعه نمایشی توسط داریوش مودبیان هنرمند تئاتر اجرا شد‌، او پس از اجرای این نمایش پیام روز جهانی تئاتر را که توسط خودش ترجمه شده بود را خواند.

در ادامه تصاویری پخش شد که در آن بهروز غریب‌پور کارگردان تئاتر و دبیر یازدهمین جشن بازیگر پیام این دوره از جشن بازیگر را در حال و هوایی داستانی و نوستالژیک و با حضور هنرمندانی چون کاظم هژیر آزاد رییس هیات مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر و عظیم موسوی‌ کارگردان یازدهمین دوره جشن بازیگر قرائت کرد.

در این تصاویر با نمای مشهور فیلم «قیصر» (صحنه پاشنه کفش) و موسیقی این فیلم شوخی شد که این بخش با استقبال حاضران روبرو شد.

بیانیه جشن بازیگر

در بخش بعدی مراسم قطعه نمایشی توسط عزت‌الله مهرآوران‌ و مرتضی رستمی به اجرا درآمد و در طول آن عزت‌الله مهرآوران، بیانیه انجمن بازیگران خانه تئاتر را خواند.

او در بخشی از این بیانیه عنوان کرد: «تنها دلیلی که باعث شد نام ناخواسته "شب بازیگر" به عنوان اصلی این مراسم یعنی "جشن بازیگر" بازگردد، امیدی است که در خرداد 92 زنده شد. ما نیز با امید دهان‌مان را شیرین می‌کنیم و بار دیگر جشن بازیگر را برپا می‌داریم

در ادامه این بیانیه آمده بود: «در حوزه فرهنگ و هنر و به ویژه در بخش سینما بازگشایی خانه سینما و گره‌گشایی‌ در حوزه نشر کتاب به وجود آمد. اما در تئاتر در برهمان پاشنه می‌چرخد، در سالی که به نام والای فرهنگ مزین شده است، کل بودجه تئاتر تنها کفاف ساخت ثلثی از یک سالن تئاتر را می‌دهد. انجمن بازیگران به صراحت اعلام می‌کنند که بودجه تئاتر در شان خانواده شریف تئاتر نیست. دستمزد ناچیزی که به ازای عرق ریزان روحی و جسمی هنرمندان پرداخت می‌شود اکنون ماه‌ها است که به تعویق افتاده است و خانواده تئاتر را با زحمت روبرو کرده است. اما با این حال اهل تئاتر مردمانی امیدوار و صبور هستند.»

همچنین با انتقاد از 8 سال گذشته به عنوان هشت سال تیره روزی به مسائلی مانند تاخیرهای طولانی‌مدت در پرداخت دستمزد ناچیز هنرمندان‌، تعلیق قرارداد تیپ و مسائلی از این دست اشاره شد.

به گزارش ایسنا، بخش بعدی جشن بازیگر به اجرای نمایش دیگر اختصاص یافت که در قالبی خلاقانه داستان و اتفاقات تئاتر در ایران را از 150 سال گذشته تا 150 سال آینده روایت می‌کرد.

در این بخش که با حضور حسین محب اهری هنرمند قدیمی تئاتر برگزار شد‌، بخش‌های مختلف و متنوعی در شکل‌ها ‌، فرم‌ها و قالب‌های اجرای مختلف به صحنه آمد که با زبانی طنز به انتقاد از شرایط مدیریتی تئاتر و همچنین خود اهالی تئاتر می‌پرداخت.

تقدیر از پیشکسوتان

بخش بعدی به تقدیر از پیشکسوتان این عرصه اختصاص داشت که از سعید پورصمیمی ‌، شمسی فضل‌اللهی ‌، رحیم هودی‌ و پری کربلایی با حضور داریوش اسدزاده ‌،جعفر والی‌، اسماعیل خلج و رضا کیانیان‌، تقدیر شد.

در این بخش ناصر عرفانیان عکاس تئاتر با گریم "آنتوان چخوف" نمایشنامه مشهور روسی در میان اهدا کنندگان جوایز حضور داشت‌ و از او به عنوان آقای چخوف یاد شد که جایزه برگزیدگان نخست را اهدا کرد.

در بخش بعدی که با حضور خسرو احمدی بازیگر تئاتر و محسن میرزا علی هنرمند نقال و تعزیه خوان برگزار شد، هنرمندان پشت یک میز نشستند و به شکل سنتی از آنها پذیرایی و برایشان چای آورده شد و البته در این بخش بیانیه هیات داوران یازدهمین جشن بازیگر خوانده شد.

در بخش معرفی برگزیدگان یازدهمین دوره جشن، بازیگر برگزیدگان روی صحنه حاضر شدند و هر یک سخنان کوتاهی را مطرح کردند.

هوتن شکیبا که جایزه نفر سوم بازیگری مرد را به دست آورد، در سخنانی کوتاه اظهار کرد: این جایزه را به نسل جوان تقدیم می‌کنم، واقعا امیدوارم سختی‌هایی که وجود دارد باعث نشود نسل جوان ما بسوزد.

گلاب آدینه که جایزه دوم بازیگری زن را برای نمایش «سه گانه اورنگ» بدست آورد، ضمن تشکر از هیات داوران اظهار کرد: از آقای علیرضا نادری تشکر می‌کنم که این نقش تک و یکتا را نوشتند و آن را به من پیشنهاد کردند، من در اینجا می‌خواهم از «ماه‌گل مهر» بازیگر صبور و بی‌حاشیه‌ تئاترمان یاد کنم. اگر او بازیگر سینما بود، الان پوسترش همه جا دیده می‌شد. هم مسئولان و هم خود ما نباید بازیگران تئاتر را دست کم بگیریم. من فقط یک خبر کوچک از ماهگل مهر خواندم و جگرم آتش گرفت.

همچنین فرهاد آییش که جایزه دوم بازیگری مرد را به دست آورد از هیات داوران تشکر کرد و اظهار کرد: بسیار خوشحالم که تئاتر ما روز به روز در حال شکوفا شدن است.

اما ریما رامین فر که به عنوان برگزیده نفر اول بازیگری زن معرفی شد و جایزه خود را از دست شخصیتی که با گریم آنتوان چخوف نویسنده شهیر روسی در مراسم حاضر شده بود دریافت کرد،‌ در سخنانی طنزآمیز گفت: همیشه دلم می‌خواست از دست آنتوان چخوف جایزه بگیرم! من چند سال پیش هم این جایزه را گرفتم و همان‌جا گفتم که افتخار می‌کنم عضو خانواده تئاتر هستم و باز هم این حرف را تکرار می‌کنم.

او با اشاره به انتقادات علی سرابی دیگر بازیگر تئاتر نسبت به شیوه برگزاری و داوری جشن بازیگر ادامه داد: روز گذشته مطلبی را از آقای علی سرابی ‌خواندم که گلایه‌هایی را درباره داوری‌ها مطرح کرده و گفته بود چرا پیمان معادی کاندیدا نبود، من می‌خواهم بگویم همه ما شاید کاندیداهای دیگری در ذهنمان بود اما همین که در یک سال گذشته همه‌مان توانستیم تئاتر کار کنیم برده‌ایم.

پیام دهکردی که جایزه اول بازیگری مرد را از دوک پارک مدیر شرکت سامسونگ (اسپانسر جشن) دریافت کرد،در سخنانی گفت: اگر بنده‌ی کمترین امروز در اینجا ایستادم به واسطه این است که بزرگان من چراغ این خانه را روشن نگه داشتند. آنها بودند تا ما معنی پیدا کردیم. می‌خواهم از چهار عزیز یادی بکنم. اول از همه از همیشه استادم حمید سمندریان که بسیار از او آموختم، بعد از استاد بهرام بیضایی که در این جهان هست اما در اینجا نیست و همینطور از دکتر علی رفیعی که از بزرگان عرصه تئاتر ما هستند.

او ادامه داد: من سال‌ها است که یک معلم کوچک هستم. وقتی اسم خودم را در کنار دانشجوی خودم یعنی بهرام افشاری دیدم‌، حس خیلی درخشانی پیدا کردم. بهرام افشاری (که بازیگر بسیار قد بلندی است) طولانی‌ترین دانشجوی من بود! دوست دارم این حس را با او تقسیم کنم.

دهکردی در بخش پایانی صحبت‌هایش گفت: امشب شب زادروز من کمترین است و فارغ از هرگونه منیت احساس بسیار خوبی دارم و حس خوشایندی دارم که تئاتر ما در حال رشد است، خوشحالم که در کنار همه این عزیزان قد بکشم.

به گزارش ایسنا، در بخش پایانی مراسم "جشن بازیگر"،کاظم هژیرآزاد رئیس انجمن بازیگران خانه تئاتر و بهروز غریب‌پور دبیر یازدهمین دوره جشن بازیگر روی صحنه حاضر شدند.

غریب‌پور در سخنانی کوتاه خطاب به علی مرادخانی اظهار کرد: آقای مرادخانی! شما از خانواده هنرمندان هستید ما دلمان نمی‌خواهد تئاتر شهر این حقارت را داشته باشد و از شما توقع داریم که از هرجا که شده بودجه بازسازی تئاتر شهر را فراهم کنید که آن اتفاقی که در 150 سال آینده تئاتر شهر نشان داده شد، محقق نشود.

در حاشیه

_ شب بازیگران تئاتر با انتقادات بسیاری از وضعیت این هنر و مشکلات آن برگزار شد.

_ در بخشی از این مراسم قطعه کوتاه سیاه بازی اجرا شد و در آن از کلید دولت تدبیر و امید انتقاد شد که هنوز نتوانسته قفل تئاتر را باز کند. در بخشی از این نمایش با اشاره به وضعیت بلاتکلیف تئاتر «نصر» گفته شد که مسئولان می‌گویند کلید ما مشکلی ندارد در را عوض کنید!

_ در این قطعه که با همراهی حسین محب اهری اجرا شد، تاریخ نمایش ایران در طول 150 سال به طور طنز اجرا شد. ابتدا از بین رفتن گونه‌های مختلف نمایش ایرانی مورد انتقاد قرار گرفت. سپس به موضوعاتی مانند از بین رفتن تکیه دولت که به جای آن بانک ساخته شده‌،پرداخته شد. همچنین با لحنی طنرآمیز از حسین طاهری مدیر اداره کل هنرهای نمایشی‌ که بعضی از هنرمندان تئاتر را نشناخته و از آنها رزومه خواسته است، انتقاد شد.ضمن اینکه محدودیت هنرمندان تئاتر و اینکه اجازه انتقاد ندارند و حتی نمی‌توانند از گربه‌های تئاتر شهر انتقاد کنند و... به نمایش گذاشته شد.

_ در این قطعه نمایشی قیمت سیب‌زمینی و پیاز گفته در طول تاریخ با دستمزد بازیگران تئاتر مقایسه می‌شد. جالب اینجا بود دستمزد بازیگران تغییری نمی‌کرد اما قیمت سیب زمین و پیاز از چند ریال به سه میلیون تومان رسید!

_ اجرای قطعات شاهنامه خوانی‌، نقالی‌ و چندین قطعه حرکتی از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

_ در این برنامه که با حمایت سامسونگ برگزار شد به برگزیدگان سوم گالکسی نوت سامسونگ و به برگزیدگان دوم، سوم و ویژا تلویزیون‌های این شرکت، اهدا شد.

_ این برنامه با بزرگداشت صنعت ادبی بحر طویل برگزار شد، به این معنا که اشعار قطعات نمایشی در قالب بحر طویل سروده شده بود.

_ اجرای این برنامه با 45 دقیقه تاخیر از ساعت 19:45 دقیقه آغاز شد و تا ساعت 23 ادامه داشت.

 

 خبر آنلاین

 انتهای پیام

حاشیه‌های جشن بازیگر / اجرای برنامه‌های شاد و طنز‌آمیز و انتقادهایی که حتی مدیران را به خنده انداخت

فرهنگ > تئاتر - اهالی هنرهای نمایشی در جشن بازیگر خانه تئا‌تر با برنامه‌هایی شاد و کمدی ‌انتقادهایی جدی را به وضعیت و بودجه تئا‌تر کشور وارد کردند.

مهدی یاورمنش: هفته گذشته وقتی در نشست خبری این جشن، بهروز غریب‌پور اعلام کرد کارت دعوتی برای هیچ یک از مدیران هنری و تئا‌تر وزارت ارشاد فرستاده نخواهد شد، معلوم بود انتقادهای اهالی هنرهای نمایشی رو به فزونی است.

از این رو شامگاه شنبه 20 اردیبهشت، برنامه‌های اصلی جشن بازیگرکه در سالن اصلی تئا‌تر شهر برگزار می‌شد، اگر چه در قالب طنز، بیشتر رویکردی انتقادی به وضعیت و مدیریت تئا‌تر کشور داشت.

یازدهمین جشن بازیگر توسط انجمن بازیگران خانه تئا‌تر، با تاخیری نیم ساعته در حالی آغاز شد که تمام صندلی‌های سالن اصلی تئا‌تر شهر اشغال شده و جمعیت زیادی هم پشت در‌ها ایستاده بودند.

در میان هنرمندان نشسته در سالن، چهره‌هایی چون رضا کیانیان، بهزاد فراهانی، رضا بابک، مریم سعادت، گلاب آدینه، نورا هاشمی، پری صابری، بهرام شاه محمدلو، شهره سلطانی، سعید پورصمیمی، آتیلا پسیانی، ایرج راد، بهروز غریب‌پور، محمد حاتمی، پانته‌آ بهرام، جلیل فرجاد، اسماعیل خلج، ناهید مسلمی، علی رفیعی، قطب الدین صادقی، صدیق تعریف، مهدی میامی، جعفر والی، سیروس ابراهیم‌زاده، محسن حسینی، مهرانه مهین‌ترابی، فردوس کاویانی، مسعود فروتن، فرشید ابراهمیان، کاظم هژیرآزاد، داریوش اسدزاده و... به چشم می‌خوردند.علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین طاهری مدیرکل هنرهای نمایشی نیز از دیگر حاضران در سالن بودند.

بیانیه ای انتقادی انجمن بازیگران

جشن با اجرای حرکات موزون شروع شد و با تک‌گویی داریوش مودبیان بر اساس نمایشنامه «مضرات دخانیات» اثر آنتوان چخوف ادامه یافت. او دقایقی هم درباره زندگی فقیرانه بازیگران سخن گفت تا آنکه پیام روز جهانی تئا‌تر 2014 را قرائت کرد.

بعد از آن نوبت به یاد کردن از درگذشتگان تئا‌تر در سال 92 رسید. در تصاویری که روی پرده نقش می‌بست به این ترتیب از محمود استاد محمد، سعدی افشار، اسماعیل ارحام صدر، مرشد ولی الله ترابی، محرم بسیم، سید ابراهیم بحرالعلومی، ناصر فروغ جعفری، محمد تقی شریفی، پروین مکیده، رضا خمسه‌ای، رضا رضامندی، فریدون نوری، پروین غفاری و عسل بدیعی یاد شد.

پس از آن نیز بهروز غریب‌پور به عنوان دبیر جشن، پیام خود را همراه با تصاویر و در یک کلیپ به گوش مخاطبان برساند. او هم بیانیه‌اش را به صورت بحر طویل خواند که با موسیقی فیلم «قیصر» همراه بود و فضایی طنز آمیز داشت. اجرای قطعه‌ای نمایشی توسط عزت‌الله مهرآوران و یکی دیگر از بازیگران تئا‌تر، بخش دیگر این جشن بود.
 مهرآوران در پایان این قطعه نمایشی بیانیه انجمن بازیگران خانه تئا‌تر را قرائت کرد که در آن به وضعیت کمبود بودجه تئا‌تر اشاره شده بود.
انجمن بازیگران خانه تئا‌تر در بخشی از بیانیه خود آورده بود: «در مقایسه با سینما اقدامی امیدوارکننده برای تئا‌تر انجام نشده است. در تئا‌تر درب بر‌‌ همان پاشنه می‌چرخد و در سالی که به نام فرهنگ مزین شده کل بودجه تئا‌تر کفاف ساخت ثلثی از سالنی ساده را نمی‌دهد.»
 در این بیانیه همچنین از دستمزد ناچیز تئاتری‌ها که طی چند ماه گذشته به تعویق افتاده، متعهد نبودن مدیریت سابق و فعلی تئا‌تر به قرارداد تیپ خانه تئا‌تر، توجه نکردن مدیریت فعلی تئا‌تر به سخنان رئیس جمهور دولت یازدهم مبنی بر استفاده از نظر کار‌شناسان هنری در تصمیم گیری‌ها و تداوم ممیزی‌های سلیقه‌ای در تئا‌تر انتقاد شد.
انتقادهای شادی‌آور
بخش دیگری از جشن بازیگران تئا‌تر به اجرای قطعه‌ای نمایشی با حضور حسین محب اهری اختصاص داشت که این بخش با اجرای قطعات کوتاهی از نمایش‌های آیینی و سنتی ایرانی همراه بود. همچنین در این بخش تاریخچه‌ای از گذشته و آینده تئا‌تر ایران و وضعیت بودجه و دستمزد بازیگران تئا‌تر به شکلی طنز روایت شد.
اما اجرای یک سیاه‌بازی، انتقادی‌ترین بخش این جشن بود که باعث شد خنده بر لبان همه حاضران از جلمه مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین طاهری مدیرکل هنرهای نمایشی بنشیند؛ انتقادهایی که با تشویق مستمر تماشاگران و حاضران در سالن همراه شد.
 پس از شاهنامه‌خوانی یکی از هنرمندان استان لرستان، با اجرای خسرو احمدی و محسن میرزا علی که نقش مرشد به او سپرده شده بود بخش تقدیر‌ها و معرفی بهترین بازیگران سال 92  آغاز شد.
تقدیر شدگان و برگزیدگان
لوح تقدیر سعید‌ پورصمیمی را جعفر والی به او داد و لوح تقدیر رحیم هودی را داریوش اسدزاده. لوح تقدیر شمسی فضل الهی را اسماعیل خلج به این بازیگر داد و سر آخر لوح تقدیر پری کربلایی را رضا کیانیان. از نکات جالب توجه در این بخش حضور رضا کیانیان در کنار چهره‌های پیشکسوت بود که خود او را هم غافلگیر کرد و به طنز عنوان کرد که مجریان او را با پیشکسوت خواندن انگار پیر کرده‌اند. 
ساعت دیگر از 10 شب گذشته بود و در حالیکه کم کم برخی از حاضران سالن را ترک می‌کردند، نوبت به اعلام برگزیدگان رسید. جایزه نفر سوم بازیگری زن را پری کربلایی به بهناز جعفری و جایزه نفر سوم مرد را رحیم هودی به هوتن شکیبا داد. شمسی فضل الهی جایزه گلاب آدینه (برگزیده دوم) را به او اهدا کرد. گلاب آدینه بعد از دریافت جایزه خود ضمن تشکر از محمد حاتمی و علیرضا نادری برای کارگردانی و نویسندگی نمایش «سه گانه اورنگ» از زنده‌یاد ماه‌گل مهر یاد کرد و گفت: «اگر بازیگری در سینما فوت کرده بود پوستر‌ها و عکس‌هایش را در همه جا می‌دیدیم اما گویا مدیریت تئا‌تر بازیگران تئا‌تر را نادیده می‌گیرند. ماه‌گل مهر بازیگری نجیب، هنرمند، صبور و بی‌حاشیه بود و شنیدن خبر فوت‌اش برایم بسیار تلخ بود.» 
سعید‌پور صمیمی هم موقع خواندن نام فرهاد آئیش به عنوان نفر دوم بازیگری مرد، او را با نام سقراط (عنوان نقشی که بازی کرده بود) روی صحنه خواند. سپس نوبت به برگزیدگان نخست بازیگری رسید. ریما رامین فر (بهترین بازیگر زن) بعد از گرفتن جایزه‌اش از اینکه عضو خانواده تئا‌تر است ابراز خوشحالی کرد. پیام دهکردی، نفر اول بازیگری مرد هم پس از دریافت جایزه‌اش از حمید سمندریان و بهرام بیضایی یاد کرد و در ‌‌نهایت نیز با خواندن شعری حزن انگیز، حرف‌هایش را در جشن بازیگر به اتمام رساند.
در ادامه این مراسم هم هما روستا به عنوان برگزیده ویژه جشن یازدهم بازیگران تئا‌تر معرفی شد و جایزه گروهی بازیگری هم به نمایش «یرما» به کارگردانی علی رفیعی اختصاص پیدا کرد. 
مراسم جشن بازیگر‌‌ همان طور که آغاز شده بود، ‌ با انتقاد از مدیران هنری ارشاد هم تمام شد. در پایان مراسم، ‌بهروز غریب‌پور به عنوان دبیر یازدهمین جشن بازیگران تئا‌تر از وضعیت بی‌بضاعت سالن اصلی تئا‌تر شهر انتقاد کرد و خطاب به علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «آقای مرادخانی از شما می‌خواهیم که بودجه تعمیر و بازسازی تئا‌تر شهر را به هر طریق ممکن جذب کنید تا این مکان تئاتری از این وضعیت خارج شود.»

 نفرات برگزیده انجمن بازیگران خانه تئاتر مشخص شد؛

پیام دهکردی و ریما رامین‌فر بهترین بازیگران تئاتر در سال 92

پیام دهکردی و ریما رامین‌فر به عنوان بهترین مرد و زن تئاتر در سال 92 انتخاب شدند.

 به گزارش خبرنگار هنرآنلاین؛ یازدهمین جشن بازیگر توسط انجمن بازیگران خانه تئاتر ساعاتی پیش با حضور علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین طاهری مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی و جمع کثیری از چهره‌های صاحب‌نام و شناخته شده تئاتر کشور و انتخاب پیام دهکردی و ریما رامین‌فر، به عنوان بهترین بازیگران مرد و زن تئاتر در سال 92، در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

بنابر این گزارش، در بخش بهترین بازیگر زن گلاب آدینه و بهناز جعفری به ترتیب پس از ریما رامین‌فر، عناوین دوم و سوم بهترین بازیگران زن تئاتر در سال 92 را به خود اختصاص دادند. در بخش بازیگری مرد نیز فرهاد آئیش و هوتن شکیبا به ترتیب بعد از پیام دهکردی عناوین دوم و سوم بهترین بازیگران مرد تئاتر در سال 92 را از آن خود کردند.

در این مراسم همچنین از سعید پورصمیمی، شمسی فضل‌الهی، پری کربلای و هودی به عنوان چهار هنرمند پیشکسوت تئاتر تجلیل به عمل آمد. همچنین جایزه هیات ویژه داوران به هما روستا تعلق گرفت.

  همچنین رضا کیانیان، بهزاد فراهانی، ایرج راد، بهروز غریب پور، پری صابری، محمد حاتمی، پانته‌آبهرام، فهمیه رحیمی‌نیا، جلیل فرجاد، اسماعیل خلج، بهاره رهنما، ناهید مسلمی، علی رفیعی، محمود ساربان، شهرام کرمی، صدیق تعریف، مهدی میامی، مریم سعادت، جمشید جهانزاده، جعفر والی، رضا بابک، سیروس ابراهیم‌زاده، محمد شیری، آتیلا پسیانی، قطب‌الدین صادقی، محسن حسینی، مهرانه مهین‌ترابی، فردوس کاویانی، مسعود فروتن، فرشید ابراهمیان، کاظم هژیرآزاد، داریوش اسدزاده و... از جمله چهره‌های شناخته شده حاضر در این یازدهمین جشن بازیگر بودند.

  

یازدهمین جشن بازیگر با شکلی متفاوت و نو برگزار شد؛

پیام دهکردی و ریما رامین‌فر بهترین‌های سال 92/ تقدیر مرادخانی از برگزارکنندگان جشن بازیگر 

یازدهمین جشن بازیگر با انتخاب پیام دهکردی و ریما رامین‌فر به عنوان بهترین بازیگران تئاتر در سال 92 با شکلی متفاوت و به صورت کاملا نمایشی در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

 

 

 

سرویس تئاتر هنرآنلاین// یازدهمین جشن بازیگر به مناسبت بزرگداشت روز جهانی تئاتر، شامگاه شنبه 20 اردیبهشت‌ماه، با شکلی متفاوت نسبت به دوره‌های قبل، با حضور علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر ارشاد، حسین طاهری مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی و جمع کثیری از بازیگران مطرح و شناخته شده تئاتر، توسط انجمن بازیگران خانه تئاتر در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

یازدهمین جشن بازیگر با دبیری بهروز غریب‌پور با شکلی متفاوت از این دست و در سه پرده برگزار شد.

در صحنه اول از نخستین پرده یازدهمین جشن بازیگر با عنوان "تئاتر برای همه"، ایرج رحمانپور به عنوان خواننده با همراهی علی‌اکبر شکارچی و گروه هنری ایما قطعه‌ای را برای حاضران اجرا کردند. در صحنه دوم داریوش مودبیان در یک آیتم نمایشی با عنوان "خیرمقدم و قرائت پیام روز جهانی تئاتر 2014" که بر اساس نمایشنامه "مضرات دخانیات" اثر آنتون چخوف نوشته شده بود ضمن خیرمقدم به حاضران، پیام روز جهانی تئاتر 2014 را خواند و بعد از آن در سومین صحنه از پرده نخست، کلیپی با عنوان "به یاد درگذشتگان خانواده تئاتر در سال 1392" برای حاضران پخش شد که در آن با پخش تصاویری از زنده‌یادان محمود استادمحمد، سعدی افشار، اسماعیل ارحام‌صدر، مرشد ولی‌الله ترابی، محرم بسیم، سیدابراهیم بحرالعلومی، پروین میکده، رضا خمسه‌ای، فریدون نوری، رضا رضامندی، پروین غفاری، ناصر فروغ جعفری، محمدتقی شریفی و عسل بدیعی یاد خاطره آنها گرامی داشته شد.

پخش پیام بهروز غریب‌پور، دبیر مراسم یازدهمین جشن بازیگر" و آیتم نمایشی "آقا عزت و قرائت بیانیه انجمن بازیگران خانه تئاتر" (بر اساس نمایشنامه "آواز قو" اثر آنتون چخوف) با موسیقی آوازی احمد محسن‌پور پایان بخش پرده نخست یازدهمین جشن بازیگر بود.

با اجرای صحنه "داستان تئاتر از 150 سال گذشته تا 150 سال آینده" توسط حسین محب‌اهری و فرناز جهانسور، و بازی شیدالله غفاری در نقش حمل کننده چرخ طافی و حسین حسینیان در نقش آبدارچی، پرده دوم یازدهمین جشن بازیگر آغاز شد.

در این صحنه قطعاتی از گونه‌های مختلف نمایشی از جمله: "آیین بهارآرایی را بچره از گیلان"، "نمایش شادی‌آور زنانه"، "نقالی"، "خیمه شب‌بازی"، "پرده‌خوانی"، "تعزیه"، "تخت حوضی"، "نمایش موسیقایی توسط گروه اورمیانا" به سرپرستی کیوان نظیفی، "اجرای موسیقی گروه دست‌افشان" به سرپرستی زهره عشقی، "نمایش جوان" با طراحی حرکت فرهاد تجویدی، "تئاتر در 100 سال آینده" و "شاهنامه‌خوانی" توسط استاد کوروش اسدپور برای حاضران اجرا شد.

پرده سوم یازدهمین جشن بازیگر هم در دو صحنه "ضیافت تئاتر" و "قرائت بیانیه هیات داوران" به اهداء جوایز به نفرات برگزیده و تجلیل از چهار بازیگر پیشکسوت اختصاص داشت. اجرای دو صحنه آخرین پرده جشن بازیگر را خسرو احمدی، محسن میراز علی، محسن یگانه، مجید نوری، ناصر عرفانیان و حسین ولی‌نژاد (بخشی) برعهده داشتند.

در این صحنه به درخواست خسرو احمدی و محسن میرزا علی، ابتدا سعیدپورصمیمی، رحیم هودی، شمسی فضل‌الهی و پری کربلایی به عنوان چهار بازیگر پیشکسوت به روی سن دعوت شدند و از آنها با یک چای قندپهلو پذیرایی شد. در ادامه رضا کیانیان، جعفر والی، داریوش اسدزاده و اسماعیل خلج برای اهداء جوایز و لوح تقدیر به این چهار هنرمند پیشکسوت روی سن رفته و با اهداء لوح تقدیر و جایزه در نظر گرفته شده از سوی کمپانی سامسونگ به عنوان اسپانسر این برنامه از آنها تجلیل شد.

بعد از تجلیل از این هنرمندان و قرائت بیانیه هیات داوران توسط کتایون فیض‌مرندی به عنوان نماینده هیات داوران، نوبت به معرفی بهترین بازیگران تئاتر در سال 92 رسید که بر اساس اعلام در بخش بهترین بازیگری مرد به ترتیب؛ پیام دهکردی، فرهاد آئیش و هوتن شکیبا، عنوان نفرات اول تا سوم بهترین بازیگران تئاتر در سال 92 را از آن خود کردند. همچنین در بخش بهترین بازیگران زن نیز به ترتیب؛ ریما رامین‌فر، گلاب آدینه و بهناز جعفری، به عنوان بهترین بازیگران زن تئاتر در سال 92 انتخاب و جوایز خود را از هنرمندان پیشکسوت حاضر روی صحنه دریافت کردند.

با حضور علی رفیعی و بهروز غریب‌پور روی سن، از گروه بازیگری نمایش "یرما" به کارگردانی علی رفیعی به عنوان بهترین گروه بازیگری تئاتر در سال 92 تقدیر شد. همچنین جایزه ویژه هیات داوران یازدهمین جشن بازیگر به هما روستا تعلق گرفت.

پرونده یازدهمین جشن بازیگر با حضور هنرمندان روی صحنه و گرفتن یک عکس یادگاری با هنرمندانی که برنامه‌های این شب را اجرا کرده بودند به اتمام رسید.

 مرادخانی: امشب یکی از زیباترین برنامه‌های چند وقت اخیر را دیدم

علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته و در حاشیه یازدهمین جشن بازیگر که در سالن اصلی مجموعه تئاترشهر برگزار شد، درباره چگونگی روند برگزاری این جشن که با شیوه‌ای جدید نسبت به سایر مراسم‌های مرسوم برگزار شد، به خبرنگار هنرآنلاین گفت: من امشب زیباترین و لذت‌بخش‌ترین برنامه‌ از این دست برنامه‌ها را در چند وقت اخیر دیدم.

مرادخانی افزود: در وهله اول اینکه هیچ نیازی نبود که در چنین برنامه‌هایی مسئولان دولتی خیلی بخواهند خودشان را نشان بدهند، دوم اینکه بزرگان و اساتید تئاتر کار خودشان را انجام داده بودند و سوم اینکه در خلال برنامه اشاراتی که به مسائل مختلف شد به نظرم اشارات خوب، درست و به نظر من قابل تاملی بود که باید به آنها رسیدگی کرد.

معاون امور هنری وزیر ارشاد در ادامه با تایید برگزاری برنامه‌هایی از این‌دست و بدین صورت، تصریح کرد: اصولا به نظر من باید برنامه‌ها به شکلی انجام گیرد که ما بتوانیم با کمترین ورود بهترین نتیجه را بگیریم. من خیلی خوشحالم از اینکه آقای غریب‌پور و دوستان زحمت کشیدند و چنین برنامه‌ای را تدارک دیدند و البته که طبیعی هم هست که از آقای غریب‌پور و دوستانی که با ایشان همکاری کردند همین انتظار را داریم و امیدوارم که بیش از پیش هم موفق باشند.

حاشیه‌ها:

- برنامه برخلاف انتظار همه با  50 دقیقه‌ تاخیر آغاز شد.

- پخش تصویری پیام بهروز غریب‌پور با استفاده از موسیقی فیلم "قیصر" و استفاده از موقعیت‌هایی مشابه با بازی کاظم هژیرآزاد حال و هوای تازه به جشن بازیگر داد.

- آیتم‌های نمایشی "خیمه شب بازی" با هنرنمایی میثم یوسفی و شراره طیار و "تخت حوضی" با هنرمایی مجید افشار و غلام بابوته با تشویق‌های بسیار حاضران در سالن روبرو شد.

- آیتم نمایشی فوتبالی فرهاد تجویدی از جمله آیتم‌هایی بود که بسیار مورد توجه حاضران قرار گرفت. 

- نویسندگی و کارگردانی یازدهمین جشن بازیگر را عظیم موسوی برعهده داشت.

- با آنکه زمان برگزاری یازدهمین جشن بازیگر تا پاسی از شب به طول انجامید اما بخاطر برنامه‌های جالب پیش بینی شده تمام حاضران تا آخرین لحظه در سالن حضور داشتند.

- رضا کیانیان، بهزاد فراهانی، ایرج راد، بهروز غریب‌پور، پری صابری، محمد حاتمی، پانته‌آبهرام، فهمیه رحیمی‌نیا، جلیل فرجاد، اسماعیل خلج، بهاره رهنما، ناهید مسلمی، علی رفیعی، محمود ساربان، شهرام کرمی، صدیق تعریف، مهدی میامی، مریم سعادت، جمشید جهانزاده، جعفر والی، رضا بابک، سیروس ابراهیم‌زاده، محمد شیری، آتیلا پسیانی، قطب‌الدین صادقی، محسن حسینی، مهرانه مهین‌ترابی، فردوس کاویانی، مسعود فروتن، فرشید ابراهمیان، کاظم هژیرآزاد، داریوش اسدزاده و... از جمله چهره‌های شناخته شده حاضر در این یازدهمین جشن بازیگر بودند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید