وی ادامه داد: از زمانی که خانه هنرمندان ایران راه اندازی شد من پیشنهاد دادم که جشن روز جهانی تئاتر و دیگر اتفاقات تئاتری در این مکان فرهنگی برگزار شود که خوشبختانه این یک روز نیز تبدیل به یک هفته شد. فراگیر کردن این جنبش جزو برنامه های من بود که خوشبختانه میسر شد. معتقدم که نمایش یک امر فراگیر است بنابراین پیشنهاد دادم که افتتاحیه جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی در محوطه بیرونی خانه هنرمندان برگزار شود تا همه مردم بتوانند از آن بهره ببرند. همچنین هنر بازیگری نیز تنها متعلق به به چندصد بازیگر نیست که در جشن بازیگر شرکت کنند پس ما نباید خودمان را محدود کنیم. نهایتا به همه علاقمندان به بازیگری در مدارس و نهادها بخشنامه ای ارسال کردیم که با ما در برگزاری این جشن همراه باشند.

این کارگردان تئاتر متذکر شد: ممکن است در گام اول زیاد موفق نباشیم اما امیدوارم در کشور ما روزی فرا برسد که مثل جشن ماسک در شهر ونیز همه مردم با همراهی هم به خیابانها بیایند و در این جشن شرکت کنند. بازیگری همزاد بشر است پس دلیلی نمی بینم که این جشن را فقط ما برگزار کنیم. امیدوارم پیام ما در این روز شنیده شود. من از آقای روحانی رییس جمهور کشور و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شدیدا گله دارم که در هیچ یک از سخنرانی های خود از تئاتر حرفی به میان نیاوردند. حتی وقتی از آقای جنتی سوال شد که چه هنری را دوست دارد عنوان کرد موسیقی سنتی و سینما.

غریب پور تصریح کرد: ما وزیری می خواهیم که به همه هنرها بی طرف و با حفظ مسئولیت نگاه کند. بی توجهی که در این دوره به تئاتر می شود آزاردهنده است. از آقای روحانی با وعده هایی که قبلا داده بود اینگونه بی توجهی ها بعید است. تئاتر به مرغ عزا و عروسی تبدیل شده و متاسفانه دارند جان اندکی را هم که دارند از او می گیرند. هیج قدرت و بشری نمی تواند تئاتر را از مردم بگیرد. تئاتر مثل ورزش دو میدانی که مادر همه ورزش هاست مادر همه هنرها محسوب می شود.

در ادامه کیوان مشاهیری با اشاره به حمایت شرکت سامسونگ از برنامه های هنری، پیغام دوک پارک مدیر دفتر سامسونگ در تهران را قرائت کرد و ابراز امیدواری کرد که این شرکت بتواند به کمک هنرمندان در برپایی رویدادهای هنری و فرهنگی موفق عمل کند. وی همچنین به ارائه فعالیتهای شرکت سامسونگ در طول چند سال گذشته پرداخت.

کاظم هژیر آزاد نیز بعد از ارائه گزارشی از چگونگی برگزاری روز جهانی تئاتر در کشورهای مختلف و همچنین ایران که به دلیل مصادف شدن با ایام نوروز به جای 27 مارس در اردیبهشت ماه برگزار می شود، یادآور شد: اعضای انجمن بازیگران خانه تئاتر وظیفه خود می دانند که با کمی تاخیر  اما کماکان همراه با صدای دیگر ملل جهان ندای صلح و آشتی سر دهند. انجمن بازیگران به یمن تدبیر و امیدی که در دل مردم طنین انداز شده جشن شب بازیگر را برگزار می کنند.

وی در خصوص استفاده از حامی مالی در این جشن گفت: چون ما بضاعت برگزاری این جشن را به شکل باشکوه نداشتیم به کمک فرهاد تجویدی از شرکت سامسونگ برای برپایی این مراسم کمک خواستیم. فرهنگ استفاده درست از حامی مالی باید در کشور ما نهادینه شود چون دولت قادر نیست همه هزینه ها را تامین کند. هزینه کردن در ارتباط با فرهنگ رشد اخلاق را بالا می برد و شرکت در این بازی هم برای دولت و هم هنرمندان بازی برد برد است. من به دولت اقای روحانی امیدوارم و از او تقاضا دارم که از سال بعد به تئاتر که مادر سینما نیز محسوب می شود توجه بیشتری داشته باشند.

در بخش دیگری از این نشست عظیم موسوی که کارگردانی جشن شب بازیگر را بر عهده دارد، عنوان کرد: در این جشن بیش از 150 هنرمند روی صحنه می آیند و برنامه اجرا می کنند. به درخواست آقای غریب پور این برنامه مجری و سخنرانی ندارد و سخنرانی ها در قالب آیتم های نمایشی گفته می شوند. از داریوش مودبیان نیز که زحمت ترجمه صحیح پیام روز جهانی تئاتر را کشیدند سپاسگزارم.

موسوی ادامه داد: این جشن در سه پرده 45 دقیقه ای برگزار می شود. پرده اول به پیام ها و گزارش ها اختصاص دارد. پرده دوم ذات جشن است و سخنرانی ها نیز در همین پرده در قالب برنامه های نمایشی عنوان می شود. پرده سوم نیز به اهدای جوایز به برگزیدگان و پیشکسوتان اختصاص دارد.

غریب پور در بخش دیگری از این برنامه متذکر شد: در این جشن به دولتمردان نشان می دهیم که خانواده تئاتر خودش مدیر دارد، خانواده تئاتر انسانهایی شایسته رهبری دارد و قرار نیست از بیرون از مرزهای تئاتر نیرو وارد این حوزه شود. ما خودمان بدون هیچ دفتر و حقوقی و بدون درهم و دیناری در خدمت این کار بودیم.

کارگردان اپرای «حافظ» ادامه داد: من از هیچ دولتمردی تقاضا نمی کنم بلکه می گویم اگر فهمیدید که فهمیدید اگر نه از دستتان رفته است. چون هیچ دولتمردی را شایسته تقاضا نمی دانم. باید این شیوه قاجاری از بین برود که هنرمندان ساعتها پشت در اتاق دولتمردان به انتظار بایستند بلکه این دولتمردان هستند که برای بقا و دوام هنر به خدمت هنرمندان بیایند. در طول سالهای گذشته ما معکوس عمل کرده ایم.

وی در پایان صحبتهایش یادآور شد: حتی پادشاه خونخواری مثل سلطان محمود غزنوی در دربارش 400 شاعر و هنرمند دارد که یکی از آنها فردوسی است. من توصیه می کنم که دولتمردان در روز برگزاری جشن بازیگر تقاضا کنند که در جشن ما حضور داشته باشند. ما دولتمردان را دعوت نمی کنیم که بیایند و بر صدر بنشینند چون بر صدر نشستن جای هنرمندان است.

یازدهمین دوره جشن شب بازیگر شنبه 20 اردیبهشت ماه ساعت 19 در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار می شود.

 

یازدهمین جشن بازیگر بیستم اردیبهشت برگزار می شود/

‌غریب‌پور: امیدوارم مقام بازیگر را به فراخی ایران جشن بگیریم

هنرآنلاین

نشست رسانه‌ای یازدهمین جشن ˝شب بازیگر˝ خانه تئاتر، امروز 16 اردیبهشت‌ماه جاری، با حضور بهروز غریب‌پور؛ دبیر جشن بازیگر، کاظم هژیر آزاد؛ رئیس انجمن بازیگران خانه تئاتر، عظیم موسوی، کارگردان جشن بازیگر و کیوان مشاهری‏ فرد، مدیر ارشد دپارتمان Enterprise Business group سامسونگ و اهالی رسانه در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

 به گزارش خبرنگار هنرآنلاین؛ در ابتدای این نشست بهروز غریب‌پور دبیر یازدهمین جشن بازیگر درباره بزرگداشت روز جهانی تئاتر گفت: انجمن بازیگران خانه تئاتر جشن بازیگر را هر سال با هدف اعتلای این هنر دیرینه در روز جهانی تئاتر برگزار می‌کند اما من پیشنهاد می‌کنم جشن بازیگر از سال آینده این روز در سرتاسر اماکن آموزشی، محافل تئاتری، مساجد، کانون‌های فرهنگی نمایشی اقلیت‌های مذهبی، پادگان‌ها و... برگزار شود و این روز را در کوچه و خیابان و مدرسه و در تالارهای نمایشی شهرها و محلات گرامی بداریم و مقام بازیگر را ارج بگذاریم.

غریب‌پور تأکید کرد: بی‏‌تردید این حرکت جمعی سبب خواهد شد که در روز بازیگر تنها چند چهره‌ شاخص مورد توجه عموم قرار نگیرند بلکه برجستگان هنر بازیگری در کنار هزاران بازیگر بی‌نام و نشان یا بانام و نشان، روز خود را جشن بگیرند.

این کارگردان تئاتر در ادامه با بیان اینکه؛ برگزاری این جشن را نشان دهنده اتحاد عمل و وحدت بازیگران و اهالی تئاتر دانست و اظهار داشت: ما با برگزاری این جشن به مدیران دولتی نشان خواهیم داد که خانواده تئاتر مدیر دارد، خانواده تئاتر شایستگی انسانی اداره تئاتر را دارد و قرار نیست که از بیرون از مرزهای تئاتر نیرویی برای ما وارد بکنند.

کارگردان اپرای عروسکی "حافظ" درباره چگونگی برگزاری جشن بازیگر نیز توضیح داد: در گفت‌وگوهایی با آقای موسوی داشتیم خوشبختانه ایشان این ایده من را پذیرفتند که اصولا جشن تئاتر نیازی به سخنرانی به شکل مرسوم ندارد و می‌توان زیباترین اندیشه‌ها را در قالب کاراکترهای مختلف نشان داد و دلیلی ندارد که ما به شیوه مرقومه مرسومه مبتذل این دوران قبل و بعد برنامه را انجام بدهیم.

کارگردان نمایش "بینوایان" اضافه کرد: آقای هژیرآزاد به خاطر اینکه ریاست انجمن بازیگران تئاتر را برعهده دارند از دولت تقاضا کردند که حامی تئاتر باشند و به فواید و ثمرات آن اشاره کردند.این دولتمردان هستند که بایستی به هنرمندان مراجعه کنند و از آنها بخواهند که برای دوام و بقاء فرهنگ، اخلاق، هنر و ماهیت یک کشور پا پیش بگذارند و کار کنند.

غریب‌پور با اشاره به اینکه باید از تاریخ درس گرفت و امروز آن درس‌ها را پس داد، تصریح کرد: سلطان محمود غزنوی به عنوان یک خون‌خوار در تاریخ، اعتبارش به این است که در دستگاهش چهارصد شاعر وجود داشته که یکی از آنها فردوسی بوده است.

او اظهار امیدواری کرد: امیدوارم با این حرکت فرهنگی نخستین سرزمینی باشیم که مقام بازیگر را در پهنه‌ای به فراخی ایران گرامی داشته و آن را همچون ایام و اعیاد جشن می‌گیرد.

در ادامه کاظم هژیرآزاد رئیس انجمن بازیگران خانه تئاتر نیز در این نشست با اشاره به کاهش بودجه تئاتر توسط دولت در سخنانی اظهار داشت: ما برای این جشن به پول و بودجه نیاز داریم که در دولت جدید، بودجه تئاتر نسبت به گذشته کمتر شده که این یک مقدار ما را از امید و تدبیر دور می‌کند اما با این وجود ما همچنان امیدوار خواهیم بود و می‌گویم هم صدا با همه ملت‌های جهان این روز را گرامی می‌داریم.

او ادامه داد: شرکت سامسونگ امسال به عنوان اسپانسر برای این دوره هدایای نفیسی به برگزیدگان جشن بازیگر اهدا می‌کند، این اولین باری است که یکی از شرکت‌های بزرگ دنیا با یکی از انجمن‌های خانه تئاتر شروع به همکاری می‌کند و این اتفاق بسیار خوبی برای اهالی تئاتر و همچنین برای سامسونگ است.

هژیرآزاد اضافه کرد: جشن بازیگر دارای نقص‌هایی بوده که بیشتر آن‌ها به مسائل مالی بازمی‌گشت، ما می‌خواستیم جشن را با شکوه ‏تر برگزار کنیم اما برای این کار به هزینه نیاز داشتیم اما امیدوارم بتوانیم تئاترمان را متکی به بخش خصوصی کنیم، چون دولت نمی‌تواند هزینه کند، ما باید برای رشد فرهنگ و هنر از حمایت بخش خصوصی استفاده کنیم.

کیوان مشاهری‏‌فرد، نماینده شرکت سامسونگ در ایران نیز با اعلام خوشحالی از شرکت در چنین برنامه‌ای گفت: ایران، سرزمین فرهنگ و هنر است و پیشینه‌ای تاریخی و فاخر دارد. شاید شنیدن این موضوع برای شما که در چنین مراسمی حضور یافته‌اید، موضوعی تکراری باشد اما برای سامسونگ از این منظر جذاب است که یاد‌آوری می‌کند فعالیت در ایران چه افتخاری است. تئاتر ایران پیشینه‌ای درخشان دارد و حمایت سامسونگ از این برنامه، مایه افتخار و شادمانی ماست.

مشاهری‏‌فرد با اشاره به تمرکز سامسونگ در حمایت از فعالیت‌های هنری افزود:‌ سامسونگ به عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در فناوری روز دنیا که در سراسر جهان مخاطبان بی‌شماری دارد، حمایت از فرهنگ و هنر اقوام و ملل را در دستور کار خود دارد. در همین راستا سال گذشته نیز تئاتر "نانتا" به حمایت سامسونگ و با هدف معرفی یکی از پرافتخارترین تئاترهای کشور کره جنوبی در ایران روی صحنه رفت.

او افزود:‌ سامسونگ که به یک خانواده چند صد میلیونی در دنیا تبدیل شده است، امیدوار است سهمی در معرفی فرهنگ و هنر سرزمین‌های مختلف داشته باشد و عامل تبادل فرهنگی کشورهای مختلف و گفتگوی ملت‌ها با زبان هنر باشد.

نماینده شرکت سامسونگ در ایران در ادامه پیام "دوک پارک"، مدیرعامل سامسونگ در ایران را برای حاضران قرائت کرد.

پس از قرائت پیام مدیرعامل سامسونگ، عظیم موسوی کارگردان جشن بازیگر نیز در این نشست درباره چگونگی روند برگزاری یازدهمین جشن بازیگر گفت: مراسم یازدهمین جشن بازیگر بر اساس نمایش‎های آیینی و سنتی از جمله پرده‏ خوانی، نقالی، نمایش‏‌های قهوه‌‏خانه‏‌ای برگزار می‌شود اجرای نمایش "آوای قو" نوشته چخوف و نمایش کمدی، انتقادی تک نفره از دیگر برنامه‌های این جشن خواهد بود.

او با بیان اینکه؛ مراسم اهدای جوایز و نحوه برگزاری دیگر بخش‌های مراسم امسال به شیوه‌ای مبتکرانه برگزار خواهد شد و در این‌باره گفت: برنامه امسال توسط گروهی متشکل از بیش از 150 بازیگر و در سه پرده 45 تا 50 دقیقه‌ای برگزار می‌شود که در پرده اول ضمن گرامی داشت درگذشتگان سال گذشته، پیام‌ها و گزارش‌های مربوط به جشن به صورتی خلاقانه به حاضران ارائه می‌شود. پرده دوم به نوعی به ذات جشن برمی‌گردد و چندین آیتم‌ نمایشی با تم طنز اجرا خواهد شد و در پرده سوم هم که به اهداء جوایز اختصاص دارد باز به صورت کاملا جدید و نمایشی از برگزیدگان تقدیر به عمل می‌آید.

در پایان این نشست، بهروز غریب‌پور در پاسخ به این سوال که آیا پیش از مراجعه به شرکت سامسونگ برای حمایت از جشن بازیگر به شرکت‌های ایرانی نیز مراجعه شده یا نه؟، گفت: بله بارها به شرکت‌های مختلف ایرانی برای این مسئله به اشکال مختلف مراجعه شده اما شرکت‌ها و تولیدی‌های ایرانی هنوز آن شعور و درک لازم را برای برداشتن چنین گام‌هایی پیدا نکردند و متاسفانه با نادانی و جهل فراوان دست رد به سینه تئاتر این مملکت زدند.

لازم به یادآوری است، امسال حمیدرضا آذرنگ، به عنوان سرپرست داوران به همراه وحید آقاپور، گلبرگ ابوترابیان، بیژن افشار، حمید پورآذری، فرهاد تجویدی، سیاوش چراغی پور، اصغر دشتی، مسعود رحیم‏ پور، زهرا صبری، کتایون مرندی، ابوالقاسم معارفی، حسین محب اهری، طوفان مهردادیان و سیروس همتی، داوری تئاتر تهران در سال 1392 را برعهده داشتند.

گفتنی است، یازدهمین جشن شب بازیگر خانه تئاتر روز 20 اردیبهشت به مناسبت روز جهانی تئاتر برگزار می‌شود، طی این مراسم از بازیگران عرصه‌ تئائر تهران در سالی که گذشت، تقدیر و قدردانی می‌شود.

ا

   برنامه‌های «جشن بازیگر» تشریح کرد

انتقاد بهروز غریب‌پور از عملکرد دولت یازدهم

» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر

  

بهروز غریب‌پور با انتقاد از عدم توجه مسئولان به تئاتر گفت: من از هیچ دولتمردی تقاضا نمی‌کنم که به مراسم «جشن بازیگر» بیاید و باید این سیاق دوره قاجاریه از بین برود که هنرمندان پشت در اتاق دولتمردان منتظر شوند.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،دبیر یازدهمین مراسم «جشن بازیگر» در ادامه با انتقاد از عملکرد دولت در حوزه تئاتر مطرح کرد: باید حامیان بزرگ خودمان را تشویق کنیم تا از تئاتر حمایت کنند. دولت‌ها و مسئولان در گوششان پنبه کردند و چیزی نمی‌شنوند و خودشان را به خواب زده‌اند. من از آقای روحانی گلایه شدید می‌کنم و همچنین از وزیر ارشاد گلایه دارم، وقتی از آقای جنتی پرسیدند که هنر مورد علاقه شما چیست ایشان گفتند به موسیقی سنتی و سینما علاقه دارم. ما وزیری می‌خواهیم که نسبت به همه هنرها بی‌طرف و با حفظ مسئولیت عمل کند، واقعا بی‌توجهی که نسبت به تئاتر می‌شود آزاردهنده است. از آقای روحانی با وعده‌هایی که دادند انتظار بیشتری می‌رفت.

کارگردان اپرای عروسکی «لیلی و مجنون» اضافه کرد: متأسفانه ذره جانی که تئاتر داشت از آن ‌گرفته می‌شود. البته تئاتر می‌تواند ضعیف‌تر شود اما هیچ دولت و قدرتی نمی‌تواند تئاتر را از بشر بگیرد. ما ایستادگی می‌کنیم و نشان می‌دهیم که باید بیش از این‌ها به تئاتر بها دهند.

این نویسنده و کارگردان تئاتر ادامه داد: خوشحالم که این وظیفه برعهده من گذاشته شده و می‌توانم پس از چند سال دوری از خانواده تئاتر، بار دیگر به آن‌ها نزدیک شوم.

وی یادآور شد: از زمانی که مدیر انجمن بازیگران خانه تئاتر و همچنین هیأت مدیره خانه تئاتر از من برای دبیری این مراسم درخواست کرد، یک احساس دینی داشتم چون آرزوهایی داشتم که می‌خواستم آن را محقق کنم. زمانی هم که خانه هنرمندان تأسیس شد آرزویم این بود که این مکان به عنوان مکانی غیردولتی میزبان اتفاق‌های هنری باشد بنابراین به هیأت مدیره خانه تئاتر پیشنهاد کردم با وجود آنکه جای ما کوچک است، بتوانیم برای تمام صنوف جشن‌هایی برگزار کنیم که خوشبختانه به جای یک روز، یک هفته به عنوان جشن برای روز جهانی تئاتر برگزار می‌شود، در واقع فراگیر کردن این جشن از اهداف من بود.

دبیر جشن بازیگر با اشاره به اینکه «جشن بازیگر» تنها به بازیگران محدود نمی‌شود، تصریح کرد: جشن بازیگر فقط برای ما چندصدنفر بازیگر نیست! ما باید به جاهای مختلف مثل مدارس، مهدکودک‌ها، پادگان‌ها نگاه کنیم و دلیلی ندارد خودمان را محدود کنیم. روزی که جشن بازیگر برگزار می‌شود، هر کسی در هر جایی که هست و در محدوده خود باید این جشن را برگزار کند. بازیگری راهی برای وصلت با جهان پیرامون است، یک کودک بدون بازیگری جهان را تشخیص نمی‌دهد. معلم بدون بازیگری نمی‌تواند آموزش دهد و یک مادر بدون بازیگری نمی‌تواند مادری کند. بازیگری یعنی انسانیت و مترادف است با جهان بشری، امیدوارم این پیام به همه مردم برسد.

در ادامه نشست خبری جشن بازیگر کیوان مشاهیری‌فرد نماینده شرکت «سامسونگ» که به عنوان اسپانسر حمایت مالی مراسم جشن بازیگر را برعهده دارد در سخنانی گفت: به شخصه برایم مایه افتخار است که در این جمع حضور دارم. شخصا امیدوارم که حداقل ما دست‌اندرکاران بخش تجارت بتوانیم هر کمکی که از دست‌مان برمی‌آید برای این هنر ارزشمند مملکت‌مان انجام دهیم.

او در ادامه پیام دوک پارک رئیس شرکت‌شان را خواند و در بخش‌هایی از آن عنوان کرد: برایم افتخار بزرگی است که در کنار شما باشم. امیدواریم که بتوانیم نقشی فعال در عرصه هنر و فرهنگ ایران بویژه تئاتر ایفا کنیم. ما پروژه‌های مختلفی را دنبال می‌کنیم که برای آن به کمک شما احتیاج داریم. یکی از این برنامه‌های پروژه «کودکان امید» است که با سه کتابخانه سیار شروع شد. ما در این پروژه به مناطق محروم رفتیم و به صورت رایگان به این مناطق کتاب دادیم. امیدواریم جامعه هنری این کمک را به ما بکند که به پروژه‌های عام‌المنفعه کمک کنیم.

کاظم هژیرآزاد رئیس انجمن بازیگران خانه تئاتر به بیان تاریخچه‌ای از روز جهانی تئاتر و همچنین برگزاری جشن بازیگر پرداخت و در بخشی از صحبت‌هایش درباره توجه دولت به حوزه فرهنگ اظهار کرد: بودجه فرهنگی برای خیلی از دولتمردان روشن نشده و بیشتر توجه‌شان به مسائل صنعتی است. ما باید دولتمردان را متوجه این موضوع کنیم که هزینه برای فرهنگ باعث رشد اخلاق می‌شود و باعث پایین آمدن سطح بزهکاری‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: من به دولت آقای روحانی امیدوارم و امیدوارم برای سال بعد توجه بیشتری به تئاتر نشان بدهند. آقای روحانی، تئاتر شهر در جهان نمونه است. این استوانه زیبا در هیچ جای جهان وجود ندارد. ما باید تئاترشهر را حفظ کنیم و به کسانی که به آن رفت و آمد دارند احترام بگذاریم.

این بازیگر با اشاره به شرایط سخت تمرینی برای گروه اجرایی «جشن بازیگر» ادامه داد: متأسفانه تمرین دوستان ما به اجرای نمایش «دن کامیلو» کار آقای کوروش نریمانی برخورد کرده است و دکورهایی که در اینجا وجود دارد مانع است که 100 بازیگر ما به خوبی حرکت کنند اما خوشبختانه مجریان «دن کامیلو» نهایت همکاری را با ما داشتند و امیدواریم که نقایص را بر ما ببخشند و به ما اجازه دهند که این 100 نفر از این مراسم سربلند بیرون بیایند.

به گزارش ایسنا،در ادامه این نشست که امروز 16 اردیبهشت‌ماه در تئاترشهر برگزار شد، عظیم موسوی کارگردان مراسم «جشن بازیگر» در سخنانی درباره چگونگی برگزاری این مراسم توضیح داد: ما بیش از 150 هنرمند را در یک کار حجیم روی صحنه خواهیم داشت. از آقای بهروز غریب‌پور تشکر می‌کنم که به من اطمینان کردند، طرحی که ایشان به من دادند کار ما را تا حدی سخت می‌کرد چرا که گفتند مراسم نباید هیچ سخنران و مجری‌ داشته باشد و باید تمام برنامه به شکلی نو برگزار شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه راهکارهایی که آقای غریب‌پور به من دادند، بسیار موثر بود و ما هم توانستیم این کار را با روزی حدود 14 ساعت تمرین به سامان برسانیم. در این دوره تصمیم گرفتیم که سخنرانی‌ها و پیام‌ها را در قالب نمایشی اجرا کنیم. این مراسم در سه پرده که هر کدام حدود 50 دقیقه، تقسیم‌بندی شده است. پرده اول مخصوص پیام‌ها و گزارش‌ها است. پرده دوم ذات جشن تئاتر است و به سخنرانی‌ها در قالب نمایش، عقده‌گشایی‌ها و نقدهایی که بر دولت و خودمان داریم پرداخته می‌شود و پرده سوم به اهدای جوایز به پیشکسوتان و نفرات برتر تئاتر در سال 92 اختصاص دارد.

موسوی در پایان سخنانش گفت: ما در این مراسم سه، چهار پیام داریم که هر کدام را در قالب نمایشی به صحنه می‌آوریم و این‌گونه نیست که کسی برود و سخنرانی کند. همچنین از آقای داریوش مودبیان که در یکی از آیتم‌ها پیام روز جهانی تئاتر را که خودشان آن را ترجمه کرده‌اند، می‌خوانند، تشکر می‌کنم.

بهروز غریب‌پور در بخش دیگری از سخنانش توضیح داد: ما به دولتمردان نشان خواهیم داد که که خانواده تئاتر مدیر دارد و انسان‌های شایسته‌ای هستند که رهبری تئاتر را بر عهده دارند و قرار نیست کسی از بیرون از مرزهای تئاتر به تئاتر وارد شود. من از شرکت سامسونگ تشکر می‌کنم چرا که اگر حضور این شرکت نبود این بار بر زمین می‌ماند.

وی با تاکید بر نیاز نداشت جشن بازیگر به سخنران ادامه داد: خوشحالم که این ایده من را پذیرفتند که جشن تئاتر نیازی به سخنرانی ندارد. ما زیباترین اندیشه‌ها را می‌توانیم در قالب نمایش نشان دهیم. نیازی به این نیست که کسی روی صحنه تشریف‌فرما شود و سخنرانی کند.

این کارگردان خطاب به دولت مردان گفت: من از هیچ دولت مردی تقاضا نمی‌کنم که به مراسم جشن بازیگر بیاید. من این توصیه را به آن‌ها می‌کنم که از ما تقاضا کنند که به جشن ما بیایند. ما هیچ دولتمردی را دعوت نمی‌کنیم که بیایند و در صدر بنشینند، این هنرمندان هستند که باید در صدر باشند.

غریب‌پور تصریح کرد: باید این سیاق دوره قاجاریه از بین برود که هنرمندان پشت در اتاق دولتمردان منتظر شوند. این دولتمردان هستند که باید به هنرمندان مراجعه کنند اما ما معکوس عمل کرده‌ایم و قرن‌هاست که چنین می‌کنیم. مقام بازیگر یادآور مقام تاریخ تئاتر در جهان است.

به گزارش ایسنا، یازدهمین مراسم جشن بازیگر شنبه 20 اردیبهشت ساعت 19 در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار می‌شود و در این مراسم بازیگران برتر تئاتر در سال 92 معرفی می‌شوند

 

 خبرگزاری نسیم

 گروه : فرهنگي - حوزه : موسيقي و هنر هاي نمايش و تجسمي جشن اردیبهشت‌ تئاتر

نشست 'جشن بازیگر'/1- غریب‌پور: رئیس‌جمهور ما از هر هنری حرف می‌زند جز تئاتر/ ما وزیری می‌خواستیم که نسبت به همه هنرها بی‌طرف باشد/ خانواده تئاتر مدیران خوبی دارد؛ چه نیازی هست که از بیرون برای ما مدیر می‌آورید؟/ این سیاق قاجار را از بین ببرید که پشت در بسته شما بمانیم

 به گزارش خبرنگار «نسیم»، نشست خبری یازدهمین جشن بازیگر با حضور "بهروز غریب پور" دبیر جشن، "کاظم هژیر آزاد" رئیس انجمن بازیگران و "عظیم موسوی" کارگردان جشن و "کیوان مشاهری فرد" نماینده شرکت سامسونگ در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد.

بهروز غریب پور دبیر یازدهمین جشن بازیگر در سخنانی گفت: بعد از دوری چند ساله بسیار خوشحال هستم که به جمع خانوداه تئاتری ها ولو برای یک روز هم که شده باشد. زمانی که خانه هنرمندان ایران تاسیس شد به هیات مدیره پیشنهاد برگزاری جشنی را دادم و با توجه به اینکه جای کوچکی را دراختیار داشتیم قرار شد جشن یک روزه باشد ولی خوشبختانه می بینیم که این جشن به یک هفته تبدیل شده است.

وی افزود: فراگیر کردن جشن یکی از اهداف من بود و قصد داشتیم تا این جشنواره را از درون سالن برگزار شدن خارج کرده و در بیرون از خانه هنرمندان برگزار کنیم تا همه مردم در برگزاری آن مشارکت داشته باشند. در حقیقت ما این جشن را نه فقط برای هنرمندان که برای همه مردم برگزار می کنیم.

غریب پور ادامه داد: مراسم پایانی و جشن یازدهمین جشن بازیگر در محوطه بیرونی خانه هنرمندان و با حضور همه مردم و علاقمندان و هنر تئاتر برگزار می شود. در حقیقت دلیلی نمی بینم که روز بازیگر و جشن آن فقط برای هنرمندان باشد. امیدوارم که در این روز پیام ما که برگزاری جشن برای همه مردم ایران است شنیده شود.

دبیر یازدهمین جشن بازیگر خاطرنشان کرد: از حسن روحانی گلایه شدیدی می کنم که در زمان تبلیغات ریاست جمهوری و در سخنان خود و برای دعوت مردم به رای دادن سخنی از تئاتر بر زبان نیاورد. آن هم از تئاتری که مادر همه هنرها در جهان است.

وی اضافه کرد: این گلایه را از علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم دارم. ما وزیری می خواهیم که نسبت به همه هنرها بی طرف باشد. این بی توجهی نسبت به تئاتر آزاردهنده است. ما از روحانی و وعده های زمان انتخابات او تصورات دیگری داشتیم که محقق نشده است.

غریب پور ادامه داد: این نکته را همه باید بدانند که ممکن است تئاتر ضعیف شود ولی ماهیت آن را هیچ قدرتی نمی تواند از بشر بگیرد. باید به خانواده تئاتر بیشتر بهاء داد. ما اهالی تئاتر باید به دولتمردان نشان دهیم که خانواده تئاتر مدیران خوبی دارد و افراد شایسته ای در آن خدمت و فعالیت می کنند. پس قرار نیست که از بیرون از مرزهای آن برای ما نیرو وارد کنند.

دبیر یازدهمین جشن بازیگر افزود: ما همه نیروها و هنرمندانی که در خانه تئاتر خدمت می کنیم بدون هیچ دستور و بخشنامه ای در این محل حاضر هستیم و به تئاتر کشور خدمت می کنیم.

وی یادآور شد: به دولتمردان توصیه می کنم که این نکته را بدانید که اگر ما اهالی تئاتر را فهمیدید و قدر ما را دانستید که هیچ والا ما را از دست خواهید داد. من هیچکدام از مسئولان دولت را شایسته نمی دانم که تئاتری ها به آنها رو بیاندازند و از آنها تقاضا کنند.

غریب پور خاطرنشان کرد: باید در کشور ما این سیاق دوره قاجاریه از بین برود که هنرمندان در پشت در اتاق مسئولان به انتظار بیاستند زیرا این دولت مردان هستند که بایستی به هنرمندان مراجعه کنند و برای داوم و قوام فرهنگ، اخلاق و رفتار و ماهیت یک کشور پا پیش بگذارند.

دبیر یازدهمین جشن بازیگر گفت: چرا هنرمندان باید منتظر این باشند همیشه که یک مقامی بیاید و یک عنایتی به آنها بکند. در حقیقت مقام اصلی از آن کسانی است که بی نان شب به روی صحنه می روند و مردم را یا می خندانند و یا می گریانند. این وضع نه در 30 یا 40 سال اخیر بلکه قرن هاست که این وضعیت را داریم.

وی در پایان تصریح کرد: توصیه می کنم که دولتمردان در این روز تقاضا کنند که بیایند و جشن ما را ببینند. ما دولتمردی را دعوت نمی کنیم که عنیات فرمایند و بر سطح بنشینند. زیرا بر سطح نشستن و قدر دیدن برای هنرمندان است

 

   گروه : فرهنگي - حوزه : موسيقي و هنر هاي نمايش و تجسمي جشن اردیبهشت‌ تئاتر

نشست 'جشن بازیگر'/2- کاظم هژیرآزاد: اختصاص بودجه فرهنگی برای سیاستمداران ما، روشن نیست/ آقای روحانی مجموعه تئاتر شهر در جهان نمونه و معماری آن بی‌نظیر است پس در حفظ آن بکوشید/ مردم ما این لیاقت را دارند که بودجه بیشتری برای فرهنگ آنها اختصاص پیدا کند

 به گزارش خبرنگار «نسیم»، کاظم هژیرآزاد رئیس انجمن بازیگران تئاتر نیز در سخنانی گفت: انجمن بازیگران تئاتر همانند 10 سال گذشته تلاش می کنند که با درس گرفتن از تمام کاستی ها و مشکلات و نواقص پیش روی همگام با جهانیان این جشن بزرگ و باشکوه را برگزار کنند.

وی افزود: خانه تئاتر با امید به تمام رویدادهای خوبی که در جریان است شب بازیگر را به جشن بازیگر تبدیل می کند. باید بدانیم که کشورهای بزرگ و صنعتی توجه فراوانی به موضوع فرهنگ و هنر دارند. به صورتی که بین 7 تا 8 درصد بودجه کشور خود را به هنر اختصاص می دهند.

هژیر آزاد ادامه داد: امسال بودجه کشور 27 درصد افزایش پیدا کرده است ولی بودجه فرهنگ پایین آمده است.

رئیس انجمن بازیگران تئاتر خاطرنشان کرد: عظیم موسوی کارگردان جشن بازیگر توسط بهروز غریب پور انتخاب شده است. زیرا موسوی توانایی و تبحر خاصی در حوزه تئاتر دارد. فرهنگ استفاده از حامیان مالی باید در عرصه فرهنگ و هنر کشور جا بیافتد و نباید همه هزینه ها را برگردن دولت ها بیاندازیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه اختصاص بودجه فرهنگی برای سیاستمداران ما روشن نیست و باید بدانیم که قطار تمدن بر روی دو ریل اقتصاد و فرهنگ حرکت می کند و اگر هرکدام از آنها متوقف شود منجرب به توقف قطار جامعه می شود.

هژیر آزاد تصریح کرد: هزینه کردن در حوزه فرهنگ موجب رشد اخلاق در جامعه می شود. در نتیجه شاهد کاهش جرم و جنایت و بزهکاری در کشور خواهیم بود.

رئیس انجمن بازیگران تئاتر یادآور شد: روند استقبال مردم از تئاتر در سال جاری نشان داد که این رشته هنری در کشور مخاطبان فراوانی دارد و تمامی اجراها از سالن های کوچک تا سالن های بزرگ پر مخاطب هستند.

وی گفت: تئاتر کشور توسط مردم سرپا نگهداشته شده و مردم ما این لیاقت را دارند که بودجه بیشتری برای فرهنگ آنها اختصاص پیدا کند. در این راستا از دولت جدید درخواست می کنیم که توجه بیشتری به بودجه فرهنگ داشته باشند.

هژیر آزاد در پایان گفت: خطاب من به حسن روحانی رئیس جمهور کشور است. آقای روحانی تئاتر شهر در جهان نمونه است. معماری آن نیز در جهان بی نظیر است. پس باید در حفظ و نگهداری آن کوشید.

  

 گروه : فرهنگي - حوزه : موسيقي و هنر هاي نمايش و تجسمي جشن اردیبهشت‌ تئاتر

نشست 'جشن بازیگر'/3- عظیم موسوی: به عنوان کارگردان روزانه تا 14 ساعت برای آماده شدن برنامه فعالیت می‌کنم/ در این جشن از 150 بازیگر استفاده شده است/ جشن بازیگر را به سبک و سیاقی کاملا متفاوت برگزار خواهیم کرد

 به گزارش خبرنگار «نسیم»، عظیم موسوی کارگردان "جشن بازیگر" نیز در این نشست گفت: در نظر داریم تا یازدهمین جشن بازیگر را به سبک و سیاقی کاملا متفاوت برگزار کنیم. این برنامه در روز پایانی برگزار می شودو در آن از 150 بازیگر هنرمند استفاده شده است.

وی افزود: به عنوان کارگردان روزانه تا 14 ساعت برای آماده شدن برنامه فعالیت می کنم و بازیگران آن نیز پراکنده ولی سخت کوشانه تلاش خود را می کنند.

موسوی ادامه داد: در قالب این برنامه درنظر داریم که سخنرانیهایی به صورت مرسوم نداشته باشیم. زیرا در نظر داریم که سخنرانی ها را به صورت نمایش به مخاطبان ارائه دهیم. این سخنرانی هم توسط داریوش مودبیان و به شیوه خود او بیان می شود.

کارگردان جشن بازیگر خاطرنشان کرد: برنامه اختتامیه در سه پرده درنظر گرفته شده که هر پرده بین 45 تا 50 دقیقه است. در پرده نخست پیام ها و گزارشهای مورد نظر ما ارائه می شود. در پرده دوم ذات و ماهیت جشن بازیگر و بخش های متنوع و دیدنی آن اجرا و در پرده سوم جوایز برگزیدگان اهدا خواهد شد.

کیوان مشاهری فرد مدیر ارشد آی تی شرکت سامسونگ در ایران(اسپانسر مراسم) در سخنانی کوتاه گفت: از اساتید و هنرمندان بزرگ تئاتر ایران خاطرات فراوان بسیار خوبی دارم. امیدواریم که ما دست اندرکاران تجارت بتوانیم کمکی برای رشد و اعتلای این هنر ارزشمند در کشور باشیم.

وی افزود: شرکت سامسونگ امیدوار است تا نقش مفید، موثر و فعالی در عرصه فرهنگ و هنر ایران داشته باشد. این شرکت تا کنون در ایران پروژه های بشر دوستانه فراوانی از جمله پروژه کودکان امید، کتابخانه سیار برای مناطق محروم کشور و پروژه کتاب خوانی برای کودکان نابینا در کاشان و چند شهر دیگر کشور را انجام داده است.

مشاهری فرد تصریح کرد: همکاری با پروژه های فرهنگی بهترین راه برای شناخت مردم و فرهنگی است که در کنار آنها زندگی می کنیم.

 روزنامه آرمان

 باید سیاق دوره قاجاریه را از بین ببریم

 بهروز غریب‌پور با انتقاد از عدم توجه مسئولان به تئاتر گفت: من از هیچ دولتمردی تقاضا نمی‌کنم که به مراسم «جشن بازیگر» بیاید و باید این سیاق دوره قاجاریه از بین برود که هنرمندان پشت در اتاق دولتمردان منتظر شوند. دبیر یازدهمین مراسم «جشن بازیگر» در ادامه با انتقاد از عملکرد دولت در حوزه تئاتر مطرح کرد: باید حامیان بزرگ خودمان را تشویق کنیم تا از تئاتر حمایت کنند. برخی مسئولان در گوششان پنبه کردند و چیزی نمی‌شنوند و خودشان را به خواب زده‌اند. من از رئیس‌جمهور گلایه می‌کنم و همچنین از وزیر ارشاد گلایه دارم، وقتی از آقای جنتی پرسیدند که هنر مورد علاقه شما چیست ایشان گفتند به موسیقی سنتی و سینما علاقه دارم. ما وزیری می‌خواهیم که نسبت به همه هنرها بی‌طرف و با حفظ مسئولیت عمل کند، واقعا بی‌توجهی که نسبت به تئاتر می‌شود آزاردهنده است. از آقای روحانی با وعده‌هایی که دادند انتظار بیشتری می‌رفت. کارگردان اپرای عروسکی «لیلی و مجنون» اضافه کرد: متأسفانه ذره جانی که تئاتر داشت از آن ‌گرفته می‌شود. البته تئاتر می‌تواند ضعیف‌تر شود. ما ایستادگی می‌کنیم و نشان می‌دهیم که باید بیش از این‌ها به تئاتر بها دهند. این نویسنده و کارگردان تئاتر ادامه داد: خوشحالم که این وظیفه برعهده من گذاشته شده و می‌توانم پس از چند سال دوری از خانواده تئاتر، بار دیگر به آن‌ها نزدیک شوم. وی یادآور شد: از زمانی که مدیر انجمن بازیگران خانه تئاتر و همچنین هیات مدیره خانه تئاتر از من برای دبیری این مراسم درخواست کرد، یک احساس دینی داشتم چون آرزوهایی داشتم که می‌خواستم آن را محقق کنم. زمانی هم که خانه هنرمندان تأسیس شد آرزویم این بود که این مکان به عنوان مکانی غیردولتی میزبان اتفاق‌های هنری باشد بنابراین به هیات مدیره خانه تئاتر پیشنهاد کردم با وجود آنکه جای ما کوچک است، بتوانیم برای تمام صنوف جشن‌هایی برگزار کنیم که خوشبختانه به جای یک روز، یک هفته به عنوان جشن برای روز جهانی تئاتر برگزار می‌شود، در واقع فراگیر کردن این جشن از اهداف من بود. دبیر جشن بازیگر با اشاره به اینکه «جشن بازیگر» تنها به بازیگران محدود نمی‌شود، تصریح کرد: جشن بازیگر فقط برای ما چندصدنفر بازیگر نیست! ما باید به جاهای مختلف مثل مدارس، مهدکودک‌ها، نگاه کنیم و دلیلی ندارد خودمان را محدود کنیم. روزی که جشن بازیگر برگزار می‌شود، هر کسی در هر جایی که هست و در محدوده خود باید این جشن را برگزار کند. بازیگری راهی برای وصلت با جهان پیرامون است، یک کودک بدون بازیگری جهان را تشخیص نمی‌دهد. معلم بدون بازیگری نمی‌تواند آموزش دهد و یک مادر بدون بازیگری نمی‌تواند مادری کند. بازیگری یعنی انسانیت و مترادف است با جهان بشری، امیدوارم این پیام به همه مردم برسد. در ادامه نشست جشن بازیگر کیوان مشاهیری‌فرد نماینده شرکت «سامسونگ» که به عنوان اسپانسر حمایت مالی مراسم جشن بازیگر را برعهده دارد در سخنانی گفت: به شخصه برایم مایه افتخار است که در این جمع حضور دارم. شخصا امیدوارم که حداقل ما دست‌اندرکاران بخش تجارت بتوانیم هر کمکی که از دست‌مان برمی‌آید برای این هنر ارزشمند مملکت‌مان انجام دهیم. او در ادامه پیام دوک پارک رئیس شرکت‌شان را خواند و در بخش‌هایی از آن عنوان کرد: برایم افتخار بزرگی است که در کنار شما باشم. امیدواریم که بتوانیم نقشی فعال در عرصه هنر و فرهنگ ایران بویژه تئاتر ایفا کنیم. ما پروژه‌های مختلفی را دنبال می‌کنیم که برای آن به کمک شما احتیاج داریم. یکی از این برنامه‌های پروژه «کودکان امید» است که با سه کتابخانه سیار شروع شد. ما در این پروژه به مناطق محروم رفتیم و به صورت رایگان به این مناطق کتاب دادیم. امیدواریم جامعه هنری این کمک را به ما بکند که به پروژه‌های عام‌المنفعه کمک کنیم. کاظم هژیرآزاد رئیس انجمن بازیگران خانه تئاتر به بیان تاریخچه‌ای از روز جهانی تئاتر و همچنین برگزاری جشن بازیگر پرداخت و در بخشی از صحبت‌هایش درباره توجه دولت به حوزه فرهنگ اظهار کرد: بودجه فرهنگی برای خیلی از دولتمردان روشن نشده و بیشتر توجه‌شان به مسائل صنعتی است. ما باید دولتمردان را متوجه این موضوع کنیم که هزینه برای فرهنگ باعث رشد اخلاق می‌شود و باعث پایین آمدن سطح بزهکاری‌ها می‌شود. وی ادامه داد: من به دولت آقای روحانی امیدوارم و امیدوارم برای سال بعد توجه بیشتری به تئاتر نشان بدهند. آقای روحانی، تئاتر شهر در جهان نمونه است. این استوانه زیبا در هیچ جای جهان وجود ندارد.

 خانه تئاتر

 خبر › برنامه‌های «جشن بازیگر» تشریح شد

۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۳
نشست خبری انجمن بازیگران خانه تئاتر با حضور بهروز غریب پور دبیر جشن، کاظم هژیرآزاد رئیس انجمن بازیگران، عظیم موسوی کارگردان جشن و نماینده شرکت سامسونگ امروز 16 اردیبهشت در سالن کنفرانس تئاترشهر برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، بهروز غریب پور  دبیر یازدهمین مراسم جشن بازیگر در این نشس� نشان می‌دهیم که باید بیش از این‌ها به تئاتر بها دهند.

این نویسنده و کارگردان تئاتر ادامه داد: خوشحالم که این وظیفه برعهده من گذاشته شده و می‌توانم پس از چند سال دوری از خانواده تئاتر، بار دیگر به آن‌ها نزدیک شوم.

وی یادآور شد: از زمانی که مدیر انجمن بازیگران خانه تئاتر و همچنین هیأت مدیره خانه تئاتر از من برای دبیری این مراسم درخواست کرد، یک احساس دینی داشتم چون آرزوهایی داشتم که می‌خواستم آن را محقق کنم. زمانی هم که خانه هنرمندان تأسیس شد آرزویم این بود که این مکان به عنوان مکانی غیردولتی میزبان اتفاق‌های هنری باشد بنابراین به هیأت مدیره خانه تئاتر پیشنهاد کردم با وجود آنکه جای ما کوچک است، بتوانیم برای تمام صنوف جشن‌هایی برگزار کنیم که خوشبختانه به جای یک روز، یک هفته به عنوان جشن برای روز جهانی تئاتر برگزار می‌شود، در واقع فراگیر کردن این جشن از اهداف من بود.

دبیر جشن بازیگر با اشاره به اینکه «جشن بازیگر» تنها به بازیگران محدود نمی‌شود، تصریح کرد: جشن بازیگر فقط برای ما چندصدنفر بازیگر نیست! ما باید به جاهای مختلف مثل مدارس، مهدکودک‌ها، پادگان‌ها نگاه کنیم و دلیلی ندارد خودمان را محدود کنیم. روزی که جشن بازیگر برگزار می‌شود، هر کسی در هر جایی که هست و در محدوده خود باید این جشن را برگزار کند. بازیگری راهی برای وصلت با جهان پیرامون است، یک کودک بدون بازیگری جهان را تشخیص نمی‌دهد. معلم بدون بازیگری نمی‌تواند آموزش دهد و یک مادر بدون بازیگری نمی‌تواند مادری کند. بازیگری یعنی انسانیت و مترادف است با جهان بشری، امیدوارم این پیام به همه مردم برسد.

در ادامه نشست خبری جشن بازیگر کیوان مشاهیری‌فرد نماینده شرکت «سامسونگ» که به عنوان اسپانسر حمایت مالی مراسم جشن بازیگر را برعهده دارد در سخنانی گفت: به شخصه برایم مایه افتخار است که در این جمع حضور دارم. شخصا امیدوارم که حداقل ما دست‌اندرکاران بخش تجارت بتوانیم هر کمکی که از دست‌مان برمی‌آید برای این هنر ارزشمند مملکت‌مان انجام دهیم.

او در ادامه پیام "دوک پارک" رئیس شرکت‌شان را خواند و در بخش‌هایی از آن عنوان کرد: برایم افتخار بزرگی است که در کنار شما باشم. امیدواریم که بتوانیم نقشی فعال در عرصه هنر و فرهنگ ایران بویژه تئاتر ایفا کنیم. ما پروژه‌های مختلفی را دنبال می‌کنیم که برای آن به کمک شما احتیاج داریم. یکی از این برنامه‌های پروژه «کودکان امید» است که با سه کتابخانه سیار شروع شد. ما در این پروژه به مناطق محروم رفتیم و به صورت رایگان به این مناطق کتاب دادیم. امیدواریم جامعه هنری این کمک را به ما بکند که به پروژه‌های عام‌المنفعه کمک کنیم.

کاظم هژیرآزاد رئیس انجمن بازیگران خانه تئاتر به بیان تاریخچه‌ای از روز جهانی تئاتر و همچنین برگزاری جشن بازیگر پرداخت و در بخشی از صحبت‌هایش درباره توجه دولت به حوزه فرهنگ اظهار کرد: بودجه فرهنگی برای خیلی از دولتمردان روشن نشده و بیشتر توجه‌شان به مسائل صنعتی است. ما باید دولتمردان را متوجه این موضوع کنیم که هزینه برای فرهنگ باعث رشد اخلاق می‌شود و باعث پایین آمدن سطح بزهکاری‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: من به دولت آقای روحانی امیدوارم و امیدوارم برای سال بعد توجه بیشتری به تئاتر نشان بدهند. آقای روحانی، تئاتر شهر در جهان نمونه است. این استوانه زیبا در هیچ جای جهان وجود ندارد. ما باید تئاترشهر را حفظ کنیم و به کسانی که به آن رفت و آمد دارند احترام بگذاریم.

این بازیگر با اشاره به شرایط سخت تمرینی برای گروه اجرایی «جشن بازیگر» ادامه داد: متأسفانه تمرین دوستان ما به اجرای نمایش «دن کامیلو» کار آقای کوروش نریمانی برخورد کرده است و دکورهایی که در اینجا وجود دارد مانع است که 100 بازیگر ما به خوبی حرکت کنند اما خوشبختانه مجریان «دن کامیلو» نهایت همکاری را با ما داشتند و امیدواریم که نقایص را بر ما ببخشند و به ما اجازه دهند که این 100 نفر از این مراسم سربلند بیرون بیایند.

همچنین عظیم موسوی کارگردان مراسم «جشن بازیگر» در سخنانی درباره چگونگی برگزاری این مراسم توضیح داد: ما بیش از 150 هنرمند را در یک کار حجیم روی صحنه خواهیم داشت. از آقای بهروز غریب‌پور تشکر می‌کنم که به من اطمینان کردند، طرحی که ایشان به من دادند کار ما را تا حدی سخت می‌کرد چرا که گفتند مراسم نباید هیچ سخنران و مجری‌ داشته باشد و باید تمام برنامه به شکلی نو برگزار شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه راهکارهایی که آقای غریب‌پور به من دادند، بسیار موثر بود و ما هم توانستیم این کار را با روزی حدود 14 ساعت تمرین به سامان برسانیم. در این دوره تصمیم گرفتیم که سخنرانی‌ها و پیام‌ها را در قالب نمایشی اجرا کنیم. این مراسم در سه پرده که هر کدام حدود 50 دقیقه، تقسیم‌بندی شده است. پرده اول مخصوص پیام‌ها و گزارش‌ها است. پرده دوم ذات جشن تئاتر است و به سخنرانی‌ها در قالب نمایش، عقده‌گشایی‌ها و نقدهایی که بر دولت و خودمان داریم پرداخته می‌شود و پرده سوم به اهدای جوایز به پیشکسوتان و نفرات برتر تئاتر در سال 92 اختصاص دارد.

موسوی در پایان سخنانش گفت: ما در این مراسم سه، چهار پیام داریم که هر کدام را در قالب نمایشی به صحنه می‌آوریم و این‌گونه نیست که کسی برود و سخنرانی کند. همچنین از آقای داریوش مودبیان که در یکی از آیتم‌ها پیام روز جهانی تئاتر را که خودشان آن را ترجمه کرده‌اند، می‌خوانند، تشکر می‌کنم.

بهروز غریب‌پور در بخش دیگری از سخنانش توضیح داد: ما به دولتمردان نشان خواهیم داد که که خانواده تئاتر مدیر دارد و انسان‌های شایسته‌ای هستند که رهبری تئاتر را بر عهده دارند و قرار نیست کسی از بیرون از مرزهای تئاتر به تئاتر وارد شود. من از شرکت سامسونگ تشکر می‌کنم چرا که اگر حضور این شرکت نبود این بار بر زمین می‌ماند.

وی با تاکید بر نیاز نداشت جشن بازیگر به سخنران ادامه داد: خوشحالم که این ایده من را پذیرفتند که جشن تئاتر نیازی به سخنرانی ندارد. ما زیباترین اندیشه‌ها را می‌توانیم در قالب نمایش نشان دهیم. نیازی به این نیست که کسی روی صحنه تشریف‌فرما شود و سخنرانی کند.

این کارگردان خطاب به دولت مردان گفت: من از هیچ دولت مردی تقاضا نمی‌کنم که به مراسم جشن بازیگر بیاید. من این توصیه را به آن‌ها می‌کنم که از ما تقاضا کنند که به جشن ما بیایند. ما هیچ دولتمردی را دعوت نمی‌کنیم که بیایند و در صدر بنشینند، این هنرمندان هستند که باید در صدر باشند.

غریب‌پور تصریح کرد: باید این سیاق دوره قاجاریه از بین برود که هنرمندان پشت در اتاق دولتمردان منتظر شوند. این دولتمردان هستند که باید به هنرمندان مراجعه کنند اما ما معکوس عمل کرده‌ایم و قرن‌هاست که چنین می‌کنیم. مقام بازیگر یادآور مقام تاریخ تئاتر در جهان است.

یادآور می شود یازدهمین مراسم جشن بازیگر شنبه 20 اردیبهشت ساعت 19 در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار می‌شود و در این مراسم بازیگران برتر تئاتر در سال 92 معرفی خواهند شد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید