15 ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۹:۱۸ در مراسم دهمین جشن شب بازیگر؛      برترین بازیگران تئاتر شناخته شدند     

دهمین جشن شب بازیگر شب گذشته -14 اردیبهشت ماه- با معرفی برگزیدگان در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

به گزارش سایت ایران تئاتر، مراسم دهمین شب بازیگر با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و سپس شهلا ریاحی و جمشید مشایخی از هنرمندان پیش کسوت تئاتر و سینما شمع هایی را که روی صحنه قرار داده شده بود، یک به یک روشن کردند.

قرائت بیانیه روز جهانی تئاتر
در ادامه رویا تیموریان برای قرائت بیانیه روز جهانی تئاتر روی سن حاضر شد.
متن بیانیه وی بدین شرح است:
داریو فو: در روزگارانی بسیار پیش از این، صاحبان قدرت که طاقت شان از دست بازیگران ”کمدیا دل آرته” تمام شده بود، برای این مشکل راه حلی پیدا کردند؛ اینکه همۀ آنها را از کشور اخراج کند.
امروزه، به خاطر وجود «بحران» [اقتصادی]، بازیگران و گروه های تئاتری برای پیدا کردن مکانی برای اجرای نمایش، برای پیدا کردن سالن های تئاتر و برای پیدا کردن تماشاگران شان دست و پا می زنند. برای همین قانون گذارها هم دیگر چندان دلواپس مشکل کنترل و نظارت بر افرادی که با کنایه و طعنه منظورشان را بیان می کنند، نیستند؛ چون دیگر نه جایی برای بازیگران باقی مانده و نه مخاطبی برای حرف های شان.
در دوران رنسانس، بر خلاف این روزگار، افرادی که در ایتالیا در راس قدرت بودند برای کنترل بازیگران -که مخاطبان زیادی هم داشتند- با دردسر زیادی روبرو بودند.
می دانیم که بزرگترین مهاجرت گروهی بازیگران «کمدیا دل آرته» در قرن ضد اصلاحات رخ داد، در زمانی که از سوی حاکمان وقت فرمان برچیده شدن تمام فضاهای اجرای نمایش داده شد؛ بخصوص در شهر رم، جایی که این بازیگران به اهانت به «شهر مقدس» متهم شده بودند.
 پاپ اینوسنت هفتم (Pope Innocent XII) تحت فشار مصرانۀ محافظه کارترین جناح طرفدار بورژوازی و حامی عمدۀ روحانیت، در سال ۱۶۹۷ دستور تعطیل شدن تئاتر Tordinona را داد؛ مکانی که به اعتقاد اخلاق گرایان بیشترین تعداد اجراهای وهن آمیز را به نمایش گذاشته بود.
در همین دورۀ ضد اصلاحات، کاردینال کارلو بورومئو (Carlo Borromeo) که در شمال ایتالیا فعالیت داشت و خودش را وقف رستگاری “کودکان میلان” کرده بود، میان «هنر» به عنوان والاترین شکل تعلیم و تربیت روحانی و «تئاتر» به عنوان مظهر تقدس شکنی و بطالت، خط روشنی کشید.
 او در نامه ای خطاب به همکارانش، که من بر اساس حافظه ام بخشی از آن را نقل می کنم، نظرش را کمابیش اینطور بیان کرد:
 ” ما، به عنوان کسانی که عزم بر ریشه کن کردن علف های هرز شیطانی داریم، برای در آتش سوزاندن متن هایی که حاوی سخنان شرم آوری هستند و برای پاک کردن آنها از حافظۀ مردم، منتهای کوشش خود را کرده ایم و همچنین برای تعقیب قانونی آنهایی که چنین متن هایی را منتشر و چاپ می کنند.
 اما چنانکه مشهود است، زمانیکه ما در خواب بوده ایم شیطان پنهان گرانه حیله ای تازه را به کار انداخته است.
آنچه چشم می بیند، چه بسیار در روح نافذتر از آن است که در چنان کتاب هایی می توان خواند! و تا چه اندازه کلامی که با حرکات مناسب همراه شود و بر زبان آید، برای ذهن نوجوان ها و دخترکان جوان مخرب تر از کلمات بی جان چاپ شده در کتاب هاست! پس مقتضی است که در اسرع وقت شهرهایمان را از حضور سازندگان تئاتر نجات دهیم؛ همان کاری که با بدن های تسخیر شده توسط ارواح شریر انجام می دهیم.”
به این ترتیب به نظر می رسد تنها راه حل «بحران» در امید به سازمان دهی یک «شکار جادوگران» بزرگ دیگر بر علیه ما نهفته باشد! بخصوص بر علیه جوانانی که می خواهند هنر تئاتر را بیاموزند: نسل جدیدی از بازیگرانِ سرگردان و از وطن رانده شده، کسانی که احتمالاً از دلِ این محدودیت و اضطرار هم، منافع تصورناپذیر تازه ای را برای بازنمایی و نمایشگری بیرون می کشند.
پس از قرائت بیانیه، نماهنگی با صدای رسول نجفیان با تصاویری از هنرمندانی که طی سال گذشته به دیار باقی شتافته بودند، برای حاضران به نمایش در آمد.
بهرام شاه محمدلو نیز در ادامه بیانیه انجمن بازیگران خانه تئاتر را برای حاضران قرائت کرد.
تجلیل از پیش کسوتان
کاظم هژیرآزاد رئیس هیئت داوران به همراه علی نصیریان برای اهداء لوح تقدیر و مدالیوم خانه تئاتر برای تجلیل از پیش کسوتان روی صحنه آمدند.
سلیمه رنگ زن از خوزستان از هنرمندانی بود که در این بخش مورد تجلیل قرار گرفته و مدالیوم خانه تئاتر به همراه لوح تقدیر و مجموعه 14 جلدی پژوهش گران ایران به این هنرمند اهدا شد. وی طی سخنانی کوتاه گفت: 42 سال پیش با "مرد فرنگی، دایره زنگی" وارد عرصه هنر شدم، ولی خوشبختانه این عرصه فرجام شیرینی برایم داشت.
وی ادامه داد: من با عروس آتش برای هنر متولد شدم. آن زمان فکر می کردم هیچ کس مرا نمی بیند، ولی خوشحالم که امروز بعد از این مدت دیده شدم.
منصور حمیدی از تبریز دیگر هنرمندی بود که در این مراسم مورد تجلیل قرار گرفت.
در ادامه نماهنگی از تصاویر و فیلم های ژاله علو برای حاضران به نمایش در آمد. این هنرمند پیش کسوت به دلیل کسالت نتوانست در این مراسم حاضر شود. پرویز پورحسینی به نیابت از او مدالیوم و لوح تقدیر او را دریافت کرد.
علی نصیریان: بازیگران خلاقیت های شخصی خود را فراموش نکنند
علی نصیریان از هنرمندان به نام و پیش کسوت عرصه تئاتر در ادامه طی سخنانی با اشاره به برگزاری این مراسم اظهار کرد: برگزاری این جشن اتفاق بسیار خوبی است که باعث می شود سالی یک بار گرد هم آمده و دیدار مجددی داشته باشیم.
وی خاطر نشان کرد: خانه تئاتر و انجمن بازیگران با همکاری فعالان دلسوز برای پیشرفت اهداف این صنف تشکیل شده و باید به نمایندگی از تمام دست اندرکاران این صنف از این افراد که چنین تشکلی را سر پا نگه داشته اند، تشکر کنم.
نصیریان با بیان اینکه تئاتر ایران همیشه متکی به استعدادها و خلاقیت های انسان ها بوده است، اذعان کرد: تمام نقطه عطف های تئاتر ما را خلاقیت ها و استعدادهای خود مردم از همان ابتدا با نمایش های تخت حوضی و تعزیه و اکنون تئاتر جدید شکل داده است.
وی تصریح کرد: نباید خلاقیت های خودمان را به بودجه و ... موکول کنیم. در واقع خلاقیت یک حسن، فوران و جریان درونی ذاتی است. همان طور که در ابتدای راه که وارد این عرصه شدیم بودجه و حمایتی وجود نداشت و ما با بلیت افتخاری تماشاگر را به سالن ها می کشاندیم.
این هنرمند پیش کسوت با اشاره به اینکه تئاتر علاوه بر حمایت های مادی به حمایت معنوی هم احتیاج دارد، گفت: تمامی جریان های سیاسی و اجتماعی مسئول باید حمایت کنند. همچنین بار دیگر متذکر می شوم که نباید خلاقیت های شخصی خودمان را فراموش کنیم. همان طوری که گردانندگان انجمن بازیگران به صورت خودجوش در حال فعالیت هستند.
در ادامه از اسماعیل شنگله دیگر هنرمند پیش کسوت تقدیر به عمل آمده و داوود رشیدی لوح تقدیر و مدالیوم خانه تئاتر را به این هنرمند تقدیم کرد.
اسماعیل شنگله: هر چه داریم از تئاتر لاله زار است
اسماعیل شنگله با آرزوی به عمل رسیدن تک تک بندهای بیانیه انجمن بازیگران اظهار کرد: درباره بیانیه روز جهانی تئاتر که داریوفو گفته بود، اشاره ای شد به اینکه در قرون وسطی، کلیسا کمدی دلارته را از ایتالیا بیرون کرد و حاصل آن شد که گروه ها به سایر کشورهای اروپایی رفته و تاثیر خود را در میان مردم و دیگر ملت ها گذاشتند. 
وی افزود: چندی پیش فیلمی از زنده یاد سعدی افشار که سال 2003 ساخته شده بود را دیدم. آن زمان تئاتر نصر را از آنها گرفته بودند و جایی نداشتند. پس از آن شنیدم یکی دو سال بعد افشار و گروهش به فرانسه رفته اند و با استقبال مخاطبان مواجه شده اند و قطعأ تأثیر خود را در میان مردم آن دیار گذاشته اند.
بازیگر نمایش های ”سه یار دبستانی” و ”کلمب” با اشاره به اینکه در حال حاضر هر چه داریم از تئاتر لاله زار است، تصریح کرد: واقعاً آن زمان ها علاقه، عشق و حس واقعی داشتیم. هر چه که داریم از تئاتر لاله زار است که متأسفانه اکنون با لحن بدی از آن یاد می شود.
داریوش اسدزاده: دلم می خواست می توانستم باز هم در تئاتر نقش آفرینی کنم
سپس داریوش اسد زاده و نماینده شرکت افرا نت از کاظم هژیر آزاد، ایرج راد و بهزاد فراهانی تقدیر کردند. داریوش اسدزاده با اشاره به اینکه 70 سال پیش وارد تئاتر شده است، خاطر نشان کرد: آن زمان تعداد بازیگران بسیار کم بود، شاید تنها 10 تا 12 بازیگر داشتیم. اما اکنون هزاران بازیگر با استعداد در حال فعالیت هستند که با دیدن آن ها لذت می برم.
وی یادآور شد: در حال حاضر دیگر نمی توانم در تئاتر بازی کنم و به این جوانان بپیوندم. به نظرم تئاتر هنر مادر است و دوست داشتم تا می توانستم باز هم در این عرصه فعالیت کنم.
هوشمند هنرکار نماینده هیئت داوران با حضور روی سن بیانیه هیئت داوران را برای حضار قرائت کرد.
معرفی بهترین بازیگران زن
بهزاد فراهانی، مسعود رایگان، رویا تیموریان، اسماعیل خلج و علی بی غم برای خواندن آرا روی صحنه حاضر شدند.
رتبه دوم: با تقدیر از بازی در نمایش ”مرغ سحر” و سال ها تلاش در عرصه َآموزش تئاتر از هائده حائری دومین بازیگر برگزیده دهمین جشن شب بازیگر تقدیر شد.
این هنرمند ضمن تشکر از انجمن بازیگران گفت: به نظرم بسیاری از جوانان ما و هنرمندانی که در تئاتر و سینما فعالیت می کنند، همواره با گرفتاری های معمول در تئاتر از جمله بودجه و سالن مواجه هستند. می خواهم امیدواری دهم و بگویم شرایط هرگونه که باشد باز هم به کار خود ادامه دهید.
رتبه اول: تقدیر از پانته آ پناهی ها برای بازی در نمایش ”ویتسک”
پناهی ها طی سخنانی گفت: از کارگردانانی که به بازیگر فرصت کار کردن می دهند تشکر می کنم و از رضا ثروتی ممنونم که اجازه داد تا این نقش را بازی کنم و مطمئن هستم ما بازیگران بسیار خوبی داریم که دارای توانایی بالایی هستند و منتظرند تا نقش های خوبی را بازی کنند.
گفتنی است، هیئت داوران برگزیده ای را برای نفر سوم بازیگری زن معرفی نکردند.
معرفی بهترین بازیگران مرد
رتبه سوم: ضمن تقدیر از علی سرابی بازیگر ”نمایش برهان”، امیر کربلایی زاده برای نمایش نظمیه زنان” و ”چی شد که من مار خوردم؟” رتبه سوم این بخش را کسب کرد.
رتبه دوم: ضمن تقدیر از بازی اصغر پیران در نمایش ”ویتسک”، مرتضی اسماعیل کاشی برای بازی در همین نمایش رتبه دوم را کسب کرد.
وی طی سخنانی کوتاه با اشاره به گفته های علی نصیریان درباره خلاقیت گفت: گروه ما چندین سال است که فعالیت می کند و بخش اعظم موفقیت های خود را مدیون یکی از همین کارگردانان جوان یعنی رضا ثروتی است که همواره خلاقیت را در تمامی  آثار او می توان دید. 
رتبه اول: به خاطر نمایش” مکبث” و ”ویتسک” بابک حمیدیان رتبه اول را کسب کرد.
سپس از گروه بازیگران نمایش ”عجایب المخلوقات” نیز تقدیر به عمل آمد و مجید بهرامی به نیابت از گروه برای گرفتن تندیس به روی سن آمد.
 
حاشیه
*بادی درامینگ کاری از سعید تهرانی و با حضور فراز معماریان، آزاد گرجی، مجید دیندار، حمیدرضا یوسفی، بیژن ذرین، ارشیا ذرین و با چهره پردازی بهاره کفایتی در میان این مراسم اجرا شد.
*هومن جاوید به عنوان خواننده و نوازنده گیتار قطعاتی را در مراسم دهمین جشن شب بازیگر اجرا کرد.
*از سیروس حاجیلو که 31 سال به عنوان مسئول سالن در مجموعه تئاتر شهر مشغول فعالیت است، قدردانی شد.
*رسول نجفیان اجرای این مراسم را بر عهده داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید