هفتمین جشن بازیگر <
رونمايي از تمبر يادبود روز جهاني تئاتر
تمبر يادبود روز جهاني تئاتر شنبه شب و در مراسم هفتمين جشن انجمن بازيگران خانه تئاتر توسط عزت الله انتظامي رونمايي شد.
ايرنا: تمبر يادبود روز جهاني تئاتر شنبه شب و در مراسم هفتمين جشن انجمن بازيگران خانه تئاتر توسط عزت الله انتظامي رونمايي شد.
اين مراسم با حضور نسل هاي مختلفي از بازيگران هنر نمايش در سالن اصلي تئاتر شهر برگزار شد.
در ابتداي اين مراسم، ثريا قاسمي با حضور در صحنه و با روشن کردن سه شمع که در مقابل تصاوير حميده خيرآبادي، محمود بنفشه خواه، کيومرث ملک مطيعي و رضا کرم رضايي قرار داشت به اين چهار هنرمند فقيد که در سال جديد دار فاني را وداع گفتند، اداي احترام کرد.
وي در ادامه پيام روز جهاني تئاتر در سال 2010 ميلادي را که توسط جودي دنچ بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر انگليس نوشته شده بود را قرائت کرد.
به هنگام قرائت پيام روز جهاني تئاتر تصاويري از اين هنرمند انگليسي پخش مي شد.
الهام پاوه نژاد نيز به عنوان مجري اين مراسم، از حاضران دعوت کرد که به احترام هنرمندان درگذشته تئاتر، بصورت ايستاده و با يک دقيقه سکوت اداي احترام کنند.
وي گفت: امشب هفتمين سالي است که دور هم جمع مي شويم و اين حضور به خاطر عشق و علاقه اي است که به تئاتر داريم.
پاوه نژاد از اداره پست، مرکز هنرهاي نمايشي راديو و انتشارات فرهنگ معاصر به عنوان حاميان اين مراسم ياد کرد و از تلاش آنها براي برگزاري اين مراسم تشکر کرد.
فرزانه کابلي سپس در صحنه حاضر شد و به اجراي نمايشي توام با حرکت به احترام اين هنرمندان فقيد پرداخت.
در ادامه اين مراسم، پاوه نژاد از بهزاد فراهاني دبير هفتمين جشن بازيگران خانه تئاتر دعوت کرد که پيام ملي روز جهاني تئاتر را که توسط احمدرضا احمدي نوشته شده است، قرائت کند.
فراهاني پيش از قرائت اين پيام گفت: دادن پيام ملي روز جهاني تئاتر امسال از سوي شوراي عالي تئاتر پيشنهاد شد و در اين راستا قرار شد که يکي از بزرگان ادب و هنر کشور اين پيام را بنوسيد که در نهايت با راي جمعي شورا، احمدرضا احمدي اين پيام را نوشت.
وي با اشاره به عدم حضور احمدي در اين مراسم گفت: احمدرضا احمدي به دليل مشکلات فيزيکي و تنفسي و عدم توانايي در قرار گرفتن در مکان هاي سرپوشيده نتوانست در اين مراسم حضور يابد و آرزو مي کنم که سايه او سال هاي سال بر شعر ايران مستدام باشد.
بيانيه هيات انجمن بازيگران نيز در اين مراسم توسط کاظم هژير آزاد قرائت شد.
در اين پيام در قالب بندهاي، خواست هاي بلندمدت و امروزي جامعه تئاتر از جمله "وانهادن تمامي امکانات تئاتر در ميدان توليد و اجرا و سياست گذاري به خانواده تئاتر از طريق سازمان مستقل تئاتر"، "حذف سانسور و مميزي سليقه اي و من در آوردي و بي حساب و کتاب از پيکره تئاتر از متن تا اجرا و پس از اجرا" و "طرح و برنامه ريزي براي ايجاد مرکز تئاتر ملي و دانشکده هاي آن در مرکز هر استان" ارائه شد.
در ادامه اين مراسم، پيام رکن الدين خسروي با مناسبت هفتمين جشن بازيگران تئاتر با صدا و تصويري از او پخش شد.
سپس از ولي شيراندامي، مهين شهابي، پرويز بهرام و فريما فرجامي چهار هنرمند پيشکسوت عرصه هنرهاي نمايشي تجليل و تقدير به عمل آمد.
پيش از حضور شيراندامي در صحنه براي دريافت هدايا، فيلمي از وي پخش شد که در اين فيلم شيراندامي به معرفي خود مي پرداخت.
وي در بخشي از اين فيلم به جوانان توصيه کرد که براي حضور درتئاتر بايد تلاش بسيار زيادي کنند و خطاب به مسوولان گفت: مسوولان بايد به فکر زنده ها باشند، تا زنده ايم به فکر ما باشيد، وقتي مرديم ديگر کاري از دست کسي ساخته نيست.
انتظامي پس از اهداي جايزه شيراندامي گفت: هنرمندان تئاتر باتحمل ترين هنرمندان هستند. من که عمر خود را صرف اين کار کردم هم اکنون متوجه شده ام که چقدر سخت بوده است. اميدوارم روزي باشد که در وضعيتي بهتر و از سلامت برخوردار باشيم.
انتظامي همچنين پس از تقدير مهين شهابي گفت: حدود 5 ماه پيش در خانه تئاتر صحبت و تصميم براي برگزاري مراسم تجليل از خانم شهابي در روز جشن بازيگران تئاتر گرفته شد.
وي گفت: شهابي از هنرمنداني بودند که کارهاي بسياري زيبايي را ارائه کرده است و او در فيلم "گاو" نيز عالي ظاهر شد.
انتظامي سپس با ذکر دعايي، آرزو کرد که شهابي زودتر شفا يابد.
نوه مهين شهابي به نمايندگي از مادر بزرگ خود هدايا او را دريافت کرد.
پرويز بهرام هنرمند و دوبلور پيشکسوت نيز به عنوان سومين هنرمند مورد تجليل قرار گرفت.
بهرام در فيلمي که درباره او پخش مي شد به معرفي خود و زندگيش پرداخت و از آشناييش با هنر نمايش و دوبله سخن گفت.
وي در اين فيلم در سخني با مسوولان گفت: از مسوولان تقاضا دارم که يک کانون و واحد سانسور تاسيس کنند زيرا سانسور در همه جاي دنيا قانون دارد.
انتظامي با حضور مجدد در صحنه و پس از تقدير از بهرام گفت: بهرام را ساليان سال است که مي شناسم، او نمايش هاي راديويي بسياري انجام داده است.
آقاي بازيگر افزود: بهرام فقط يک حسن دارد که ما نداريم و آن اينکه او وکيل دادگستري است.
از فريما فرجامي نيز البته بدون حضور در اين مراسم تجليل شد.
به اين چهار هنرمند، نشان ويژه خانه تئاتر، لوح سپاس، تمبر يادبود منقش به تصوير آنها و نيز کتاب 13 جلدي دائره المعارف هنري اهدا شد.
در ادامه اين مراسم، تمبر يادبود روز جهاني تئاتر توسط عزت الله انتظامي و با حضور نمايندگاني از اداره پست رونمايي شد.
انتظامي پس از رونمايي از اين تمبر گفت: بسيار خوشحال هستم که اين اقدام از طرف اداره پست براي اهالي تئاتر انجام شده است.
سپس بهزاد فراهاني و امير جوشقاني براي فعاليت مستمر در توليد نمايش هاي راديويي مورد تقدير قرار گرفتند.
هداياي اين دو هنرمند نيز توسط ثريا قاسمي و محمود زنده نام رئيس مرکز هنرهاي نمايشي راديو به آنها اهدا شد.
بهزاد فراهاني پس از دريافت هداياي خود گفت: براي من افتخار است که اين هديه را از بانويي (ثريا قاسمي) که با او سالهاي سال در نمايش هاي راديويي کار کرده ام، دريافت مي کنم.
از بازيگران نمايش هاي "قصيده شب نمناک" و "عجيب ولي واقعي" از سوي هيات داوران تقدير ويژه به عمل آمد و هداياي آنها توسط بهمن مفيد و فردوس کاوياني به آنها اهدا شد.
احمد دامود نيز به نمايندگي از هيات داوران بيانيه اين هيات را قرائت کرد و گفت: در هفتمين جشن بازيگران تئاتر بدليل سطح پايين اجراها منتخب ويژه اي وجود ندارد.
سپس پاوه نژاد نامزدهاي برگزيده مرد شامل صابر ابر، رضا بهبودي، علا محسني، مهدي کوشکي، علي سرابي، پيام دهکري، احمد مهران فر، جواد نمکي، هدايت هاشمي، عليرضا محمدي و حميدرضا آذرنگ را معرفي کرد.
پاوه نژاد در ادامه از گوهر خيرانديش و منيژه محامدي دعوت کرد که براي اهداي جوايز رتبه هاي اول تا سوم بازيگري مرد به صحنه بيايند.
هيات داوران معرفي بهترين بازيگر مرد سال 1388، ضمن تقدير از احمد مهرانفر، حميدرضا آذرنگ را براي بازي در نمايش "اهل قبور"، شايسته کسب رتبه اول دانست.
آذرنگ پس از دريافت جايزه خود، با اشاره به حضور علي سرابي در سه اثر در سال گذشته، او را شايسته کسب چنين رتبه اي دانست و هديه خود را به سرابي تقديم کرد.
همچنين ضمن تقدير از علي سرابي، رضا بهبودي براي بازي در نمايش "به خاطر يک مشت روبل" و "ليرشاه" رتبه دوم را کسب کرد.
رتبه سوم بهترين بازيگر مرد سال 1388 نيز به جواد نمکي براي بازي در نمايش "آگاممنون" و "ليرشاه" رسيد.
آيدا کيخاني، الهام جعفرنژاد، ژاله صامتي، سوگل قلاتيان، نسيم ادبي، ناديا فرجي، ريما رامين فر، نگار عابدي، ستاره پسياني، پانته آ پناهي ها و پونه عبدالکريم زاده نيز نامزدهاي برگزيده بازيگر زن بودند.
در اين بخش نيز ريما رامين فر رتبه نخست بازيگري زن در سال 1388 را کسب کرد.
همچنين ضمن تقدير از ژاله صامتي، رتبه دوم به پانته آ پناهي ها بازيگر نمايش "ترمينال" رسيد.
رتبه سوم بازيگري زن نيز به الهام جعفر نژاد براي بازي در نمايش "اسب هاي پشت پنجره" اختصاص يافت و از بازي سوگل قناتيان تقدير به عمل آمد.
عنايت بخشي و مسعود رايگان هداياي برگزيدگان بازيگران زن را به آنها تقديم کردند.
به ديگر نامزدهاي بخش بازيگري زن و مرد سال 1388، ليواني که تصوير آنها بر روي آن نقش بسته بود، اهدا شد.
در اين مراسم بسياري از هنرمندان از جمله داريوش اسدزاده، هادي مرزبان، فاطمه معتمد آريا، بهروز بقايي، عزت الله رمضاني فر، رويا تيموريان و ايرج راد حضور داشتند.
اجراي چند قطعه موسيقي زنده و نيز هنرنمايي گروه موسيقي "صلح" به سرپرستي و آهنگسازي مهدي وجداني از جمله برنامه هاي مراسم هفتمين شب بازيگران خانه تئاتر بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید