گزارش كميته اداري انجمن بازيگران

تعداد تقاضاهاي عضويت جديد 73 نفر كه شامل تقاضای اول عضويت در انجمن و نیز تقاضای تغيير عضويت از وابسته به پيوسته مي باشد.

پذيرفته شده گان عضویت در سال 94:  39 نفر.

پذیرش تغيير عضويت از وابسته به پیوسته: 12 نفر.

22 نفر شرايط عضويت نداشته و يا كسري مدارك داشته اند.

تعداد كل اعضاء انجمن بازيگران 915 نفر مي باشد كه از اين تعداد 576 نفر عضو فعال هستند و سایر اعضا در حال حاضر به دلیل عدم پرداخت حق عضویت و یا مواردی براساس آیین نامه عضو معلق به حساب می‌ایند.

در یک سال گذشته، 37 جلسه عمومي هيات مديره و 6 جلسه تخصصي هماهنگی برگزار شده؛ ضمن آن که جلسات متعددی نیز در ارتباط با فعالیت‌های کمیته‌ها، جشن بازیگر و هیات‌های انتخاب و داوری جشن بازیگر نیز برگزار شده‌است.

گزارش عملكرد روابط عمومي انجمن بازيگران

روابط عمومي انجمن در محدوده امكانات و اختياراتش فعالیت‌هاي زير را به انجام رسانده است.

ارتقاء و به روز رساني سايت انجمن بازيگران.

مديريت سايت از جمله درج رزومه و عكس اعضاء، مقالات، گزارش ها، عكس ها، آئين‌نامه‌ها، خبرهاي انجمن، درج اطلاعيه هاي توليدات تازه تئاتري و درج صورت جلسات هفتگي هيات مديره ....

خبررساني برنامه‌های انجمن توسط اعضای داوطلب (سرگروه ها) به سرپرستي پرستوکرمي  از طريق اس ام اس، ايميل، تلفن...

اس ام اس تبريك تولد اعضاء.

آرشيو كردن جرايد، اعلاميه ها  و بريده جرايد و پوستر ها و بولتن و غيره.

شركت مستمر در جلسات ماهانه سرگروه ها و دريافت نظرات، پیشنهادات و گلایه‌های اعضا و متقابلاً انتقال برنامه‌های هیات مدیره به اعضا از طریق فعالیت داوطلبانه سرگروه‌ها که هریک از متعهدترین و مثمرثمرترین اعضای انجمن هستند.

نشست‌های مطبوعاتي براي جشن بازيگر و نشست با کارشناسان بيمه و...

آرشيو عكس هاي مختلف گرفته شده انجمن

گزارش كميته انتشارات

1- به دليل نبودن بودجه در سال گذشته انتشار فصل نامه متوقف شد. بااين وجود جهت آماده كردن مواد لازم براي شماره‌هاي بعدي فصل‌نامه با نويسندگان گفتگو شده و سفارش  داده شده است. تاكنون نيز چارچوب اوليه و حدود نيمي از مطالب براي دو شماره بعد آماده شده است و منتظر تامين بودجه هستيم.

2- جهت گرفتن امتياز نشريه به صورت مستقل اقدام شده و درخواست اوليه مورد پذیرش قرار گرفته است. شرايط درخواست و مدارك مورد تاييد قرار گرفته و در حال حاضر در نوبت بررسي قرار دارد. احتمالا بررسي تا پايان 94 و يا ابتداي 95 نهايي خواهد شد. در اين صورت نشريه امكان فروش و جذب آگهي خواهد داشت ، بنابراين بودجه فصل‌نامه (كه شايد حتي بتواند به صورت ماه‌نامه هم در بيايد) تامين خواهد شد و خوداتكا مي شود.

اميدواريم بتوانيم در جشن بازيگر در ارديبهشت ماه نخستين شماره دوره جديد را با امتياز مستقل آن چاپ و توزيع كنيم.

گزارش شوراي داوري انجمن بازيگران خانه تئاتر

از آنجايي كه نماينده انجمن بازيگران در شوراي داوري خانه تئاتر، همزمان با عنوان "ديبر شوراي داوري" نيز انجام وظيفه مي‌كند كاركرد شورا سنگين‌تر، پيچيده‌تر و مستلزم زمان بيشتري از بدو تشكيل پرونده و راهنمايي افراد مراجعه كننده مي‌باشد و پاسخگوي مشكلات همه انجمن‌ها و صنوف چهارده گانه خانه تئاتر مي‌باشد.

وظیفه این شورا در مورد انجمن بازيگران؛ به طور كلي عملكرد شوراي داوري به شرح زير است.

حضور در خانه تئاتر به طور تقريبي سه روز در هفته.

جلسات حضوري براي مشورت و راهنمايي قبل از شروع پرونده‌هاي تئاتري و درميان يا پايان آن و بعضي اوقات دو يا سه سال بعد از پايان اجراها و نمايش‌ها.

دريافت نامه كتبي تقاضاي رسيدگي و ثبت روزانه آن.

تماس با طرفين دعوي و برگزاري جلسات فردي يا مشترك.

ارسال مدارك ارائه شده به انجمن‌هاي تخصصي خانه تئاتر جهت بررسي و اظهار نظر.

سعي در حل اختلاف به صورت دوستانه و با رضايت طرفين.

درصورت عدم همكاري طرفين؛ اقدامات بازدارنده در حد توان و امكانات خانه تئاتر انجام مي‌گیرد و در راستاي آن جلساتي با مديران سالنها و مديران نمايشي كشور در خارج از خانه تئاتر تشكيل مي‌شود و با ارسال نامه تقاضاي همكاري جهت حل اختلافات صورت مي‌گيرد .

در صورت نياز به صدور راي كتبي و حكم نهايي در مواردي كه لازم باشد جلساتي با حضور كليه اعضاي داوري خانه تئاتر كه نمايندگان انجمن‌ها هستند تشكيل و پرونده بررسي و به راي عموم گذاشته شده و نتيجه به صورت كتبي به طرفين اعلام خواهد گرديد.

بررسي تعدادي از پرونده ها به دليل عدم عقد قرارداد و روشن نبودن روابط فيمابين شاكي و طرفين ديگر دعوي و يا نبودن امكانات جريمه و تنبيه در آن مقطع خاص زماني، مقدور نبوده و مدت‌ها ثابت و بدون حركت مي‌ماند.  در اين مواقع معمولا اقدام يكي از طرفين براي اجرايي جديد، بدون آنكه مشكلات اجراي قبلي حل شده باشد، پرونده را  به حركت مي‌اندازد.

تعداد ديگري از پرونده‌ها وجاهت كافي براي بررسي نداشته و صرفا بر اساس احساسات شخصي و به انگيزه تنبيه يا توبيخ طرف مقابل ارائه مي‌گردد و طبيعي است در فايل اختلافات اخلاقي قرار مي گيرد.

تقريباً 90 در صد شكايات بدون ارائه قرار داد همكاري است و باز هم تقريبا همه طرف مقابل را براي عدم عقد قرارداد مقصر مي دانند.

در سال 94 به 48 پرونده رسيدگي شده كه تعداد 37 پرونده مربوط به سال جاري و بقيه از سالهاي قبل باقي مانده بوده است.

كليه پرونده ها در يكي از موارد طبقه بندي شده بالا قرار مي‌گيرد. و در مرحله‌اي از بررسي قرار دارد.

شوراي داوري و نماينده شما در شوراي داوري، با هدف تشويق افراد، درخواست اخذ قرارداد از هر دو طرف را دارد و در نظر دارد تنها به پرونده هايي كه قرارداد كتبي موجود داشته باشند رسيدگي كند.

لذا توصيه و پيشنهاد مي شود بستن قرارداد را جدي بگيرید و با اقدامات درست و سنجيده، حافظ منافع صنفي خود باشيد.

گزارش کمیته علمی و پژوهشی

1- ترمیم تعاریف قبلی و رسیدن به کمیته ای واحد مشتمل بر پژوهشی، همایشی و نمایش نامه خوانی با رویکرد عملی و ایجاد نشر پژوهش در شاخه‌های نمایش‌نامه‌خوانی و همایش.

2-نگاه به نقش اسطوره در بازیگری که مقالات توسط اعضای محترم تبیین و تدوین شده اما سایت در حال حاضر در حال تعمیر است.

3- در آینده نزدیک ارائه پنل های مربوط به برپایی کنفرانس پیرامون موضوعات اقتصاد تئاتر ،بیمه اعضا و سایر مباحث صنفی از نگاه کارشناسانه.

4-تدوین هدف و برگزاری سه جلسه نمایشنامه‌خوانی و در پیش رو داشتن دو جلسه دیگر با هدف دعوت از نمایشنامه‌نویسان برتر تهران و میزبانی آثار تازه نوشته شان.

کمیته پژوهش ـ شاخه همايش‌ها

بعد از جشن بازيگر سال 94 كميته‌ي علمي و پژوهشي شكل گرفت.

كميته علمي و پ‍ژوهشي در سه شاخه پژوهش، همايش‌ها و نمايشنامه خواني فعاليت خود را آغاز كرد.

شاخه همايش‌ها در برگزاري جلسات ورك‌شاپ و جلسات كنفرانس و جلسات گپ و گفت با اعضا برنامه‌هاي خود را تقسيم بندي كرده است.

اولين همايش در ارتباط با موضوع بيمه و مشكلات بيمه اعضا با حضور هئيت مديره انجمن و بازرس و كارشناس بيمه تامين اجتماعي در سالن اجتماعات خانه تئاتر برگزار شد. مشكلات برخي از اعضا بررسي و حل شد.

اين جلسات متداوم خواهد بود و بدين وسيله از تمامی اعضا خواهش مي‌شود موضوعات پيشنهادي خود براي اين جلسات را به صورت مكتوب و يا پيامك به سرگروه مربوط به خود اطلاع دهند.

عملكردكميته رفاه

جلسه با معاون وزير مسكن و شهر سازي و مدير عامل شهرهاي جديد در رابطه با رفع مشكل تعاوني مسكن خانه تاتر در شهر پرديس، امكان دريافت زمين با خانه‌های ساخته شده مسكن مهر براي اعضاي خانه تاتر؛ سرمايه‌گذاري جهت احداث خانه تاتر در شهرستانها، اسپانسرينگ مداليوم جشن بازيگر.

مذاكره با مدير عامل و شهردار جديد شهر پرديس در باب رفع بعضي از مشكلات تعاوني مسكن خانه تاتر كه مثمر ثمر واقع شد.

اخذ مجوز احداث شعبه‌هاي خانه تاتر در شهرستانها با سرمايه‌گذاري شركت عمران شهرهاي جديد.

جلسه و اعلام آمادگي مدير عامل شهر جديد هشتگرد جهت مسكن آماده و واگذاري به اعضا.

جلسه با مديركل روابط‌عمومي، مشاور و معاونت فني و درآمد سازمان تامين اجتماعي در خصوص مشكلات بيمه اعضا و پيشنهاد تدوين لايحه بيمه هنرمندان.

مشاركت در كارگروه تدوين لايحه تأمین اعتبار و ارتقای بیمه هنرمندان و ارائه لایحه به وزارت ارشاد و کمیسیون فرهنگی مجلس شوراي اسلامي،

دعوت كميته رفاه از مديركل روابط عمومي، مشاور فني و در آمد سازمان تامين اجتماعي در نشست مديران عامل خانه‌هاي تاتر، سينما، موسيقي و اعضاي هيات مديره انجمن بازيگران خانه تاتر با مديرعامل صندوق هنرمندان جهت رفع مشكلات بيمه هنرمندان؛ و اعتراض به عملکرد صندوق و دفاع از حقوق هنرمندان. پيشنهاد پيش‌بيني منابع درآمد پايدار جهت بيمه هنرمندان در برنامه پنج ساله ششم هيات دولت به مدير عامل صندوق هنرمندان.

مذاكره با معاونت هنري و مشاور مدير عامل صندوق هنرمندان و گرفتن وعده‌های:

الف) رفع مشكل سرانه درمان ظرف 48 ساعت

ب) عدم دريافت هزينه بيست هزار توماني حق عضويت صندوق از هنرمندان

ج) رفع مشکل قطع بيمه اعضايي كه از سال 88 سابقه بيمه دارند

د) چگونگي پذيرش متقاضيان جديد

كه در نهايت پاسخ معاونت هنري تعجب و عدم اطلاع از قول 48 ساعته مدير عامل صندوق هنرمندان بود و قول رفع مشكلات به ارديبهشت سال 95 موكول شد.

لازم به توضيح است:

به دليل تماسهاي مكرر و عدم پاسخگويي روشن صندوق، انجمن خواستار حضور مدير عامل صندوق در خانه تاتر شد كه با توضيح جناب آقاي راد مبني بر شكواييه مديران عامل سينما و موسيقي و تاتر به وزير ارشاد و تا حصول نتيجه به بعد موكول گرديد تا خود اعضا با هيات مديره اقدامات لازم را انجام دهند.

ارتباط با مشاور وزير و مديركل سازمانهاي كارگري و كارفرمايي وزارت كار و امور اجتماعي در خصوص امكانات قانوني و به رسميت شناختن امنيت شغلي اعضا خانه تاتر.

ارتباط با معاونت امور تربيتي و مديركل فرهنگي و هنري وزارت آموزش و پرورش جهت ارايه طرح ترويج فعاليتهاي هنري در مراكز آموزشي كشور.

لازم به ذكر است تهيه و تدوين اين طرح با كمك كميته علمي و پژوهشي انجمن صورت مي پذيرد.

-جلسات متعدد با مديرعامل بنياد بيماريهاي نادر و اعلام آمادگي اين بنياد جهت صدور بيمه پايه و بيمه طلايي كليه اعضاي خانه تاتر و صدور كارت چند منظوره پارسيان و ارايه خدمات پزشكي رفاهي در مجتمع تخصصي پارسيان جهت انجام آزمايشات تشخيص طبي، راديولوژی، ماموگرافي، سونوگرافي و... در طول شبانه روز و به صورت رايگان و حمايت از بيماران نادر و خاص.

مشاركت در ثبت نام چكاپ پزشكي كه بصورت دعوت هيات مديره مركزي خانه تاتر صورت پذيرفت.

شايان ذكر است چنانچه پيگيري و تشويق و ارتباط مشتاقانه سرگروه‌هاي عزير و فعال با اعضا نمي‌بود ثبت نام اين تعداد از عزيزان امكان پذير نبود.

مذاكره و اعلام آمادگي اعضاي هيات مديره و مدير عامل خانه تاتر جهت پاسخگويي و ارتباط مستقيم ماهانه در خصوص انتقاد و پيشنهادات اعضا.

مشاركت جهت تامين مخارج يازدهمين دوره جشن بازيگر و مذاكره با چند اسپانسر جهت تامين مخارج دوازدهمين دوره جشن بازيگر.

جلب آمادگي بنياد بيماري هاي نادر جهت صدور بيمه پايه و بيمه طلايي كليه اعضا خانه تئاتر و صدور كارت چند منظوره پارسيان براي ارائه خدمات پزشكي و رفاهي.

مشاركت در ثبت نام چكاپ پزشكي كه به صورت دعوت هيات مديره مركزي خانه تئاتر صورت پذيرفت.

پس از جلسه با كارشناسان و مشاوران وزرات كار، مقرر شد تغيير شكل انجمن‌هاي خانه تئاتر (در مرحله اول انجمن بازيگران) که در حال حاضر تحت نظارت وزرات ارشاد هستند به انجمن‌های کارگری کارفرمایی تحت نظارت وزارت کار بررسی شود. به عبارت دیگر انجمن‌ها عملاً به صورت تشكل‌هاي صنفي كارگري كارفرمايي اداره شوند.

مذاكرات با مديران سالنها و كارگردانان جهت تماشاي اجرا بصورت مهمان براي اعضا انجمن.

مذاكرات جهت تأمين مخارج يازدهمين جشن بازيگر با چند اسپانسر.

كميته اشتغال

-        مذاكره با نايب رئيس انجمن كارگردانان و رئيس انجمن برنامه ريزان و دستيار كارگردانان خانه سينما همكاري و دعوت به پروژه سينمايي و تاتري البته با انتخاب مسئولين پروژه.

جذب اسپانسر جهت برنامه ريزي و طراحي آرشيو ويديويي و امكان فروش بليط و تبليغ نمايشها در سايت انجمن بازيگران.

همكاري در برگزاري جلسات نمايشنامه خواني ماهانه با كميته علمي پژوهشي.

ارتباط با معاونت امور تربيتي و مدير كل فرهنگي و هنري وزارت آموزش و پرورش جهت ارائه طرح ترويج فعاليت هاي هنري در مراكز آموزشي كشور

داوری جشن بازیگر

پس از پايان داوری جشن بازيگر سال 93، انتخاب و داوري اجراها توسط هيات منتخب آثار در 48 سالن نمايشي آغاز شد. تاكنون 283 اثر نمايشي توسط هيات منتخب آثار ديده شده است.

و از ميان آنها 51 اثر از سوي هيات منتخب آثار به داوران نهايي معرفي شده است.

ضمناً طي جلساتي كه با داوران محترم برگزار گرديد نظرات و پيشنهادات سازنده عزيزان در جهت بهبود وضعيت داوري مكتوب و به هيات بازنگري آيين نامه داوري تقديم گردید.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید